مقاله بازنمایی تصویر دوستان و دشمنان در پانزده روزنامه سراسری، تحلیل نشانه شناختی عکس های مرگ صدام حسین، بی نظیر بوتو و اسامه بن لادن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۱ در جهانی رسانه از صفحه ۱ تا ۲۶ منتشر شده است.
نام: بازنمایی تصویر دوستان و دشمنان در پانزده روزنامه سراسری، تحلیل نشانه شناختی عکس های مرگ صدام حسین، بی نظیر بوتو و اسامه بن لادن
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نشانه شناسی
مقاله عکس
مقاله روزنامه
مقاله دوست
مقاله دشمن

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: افخمی حسین
جناب آقای / سرکار خانم: موسوی تبار المیرا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
این پژوهش به تحلیل عملکرد تصویری مطبوعات داخلی در قبال سه حادثه مهم خاور میانه در سال های اخیر پرداخته است: مرگ صدام حسین، بی نظیر بوتو و اسامه بن لادن. نویسندگان در پی آن بوده اند که به این سوال پاسخ گویند که آیا تصویر دوستان و دشمنان در عکس های اخبار سیاسی روزنامه ها به طور یکسان بازنمایی می شود؟ روزنامه ها چگونه موفق به نمایش موضع گیری خود نسبت به افراد مختلف از خلال تصویر می شوند؟ و آیا مواضع سیاسی روزنامه ها در چگونگی موضع گیری آنها نسبت به شخصیت های گوناگون تاثیری دارد؟ برای پاسخ به این سوالات، ما به تحلیل نشانه شناسانه عکس های ۱۵ روزنامه سراسری کیهان، اطلاعات، همشهری، جام جم، ایران، جمهوری اسلامی، رسالت، ابرار، سیاست روز، فرهنگ آشتی، اعتماد، شرق، آفتاب یزد، همبستگی و مردم سالاری از مرگ صدام حسین، بی نظیر بوتو و اسامه بن لادن بر مبنای روش نشانه شناسی منتج از نظریات رولان بارت درباره نشانه شناسی عکس، نظریه بازنمایی رسانه ای استوارت هال، نظریات دنیس مک کوئیل درباره سوگیری پرداخته ایم. نتایج این تحقیق نشان داد که روزنامه های با مواضع سیاسی متفاوت، تصاویر افراد را به شیوه ای متفاوت بازنمایی می کنند. ضمن اینکه روزنامه های سراسری کشور، موضعی دوستانه نسبت به بوتو و موضعی دشمنانه نسبت به صدام داشته اند، اما به طور کلی درباره بن لادن موضعی مبهم و دو پهلو اتخاذ کرده اند.