مقاله اپیدمیولوژی سوختگی زنان استان آذربایجان غربی در سنین باروری طی سال های ۹۱-۱۳۸۹ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت ها از صفحه ۲۷۵ تا ۲۸۲ منتشر شده است.
نام: اپیدمیولوژی سوختگی زنان استان آذربایجان غربی در سنین باروری طی سال های ۹۱-۱۳۸۹
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سوختگی
مقاله خودسوزی
مقاله زنان سنین باروری
مقاله اپیدمیولوژی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فرخ اسلاملو حمیدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: خراسانی زواره داوود
جناب آقای / سرکار خانم: اشنویی سیما
جناب آقای / سرکار خانم: مختارپور شبنم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: سوختگی یکی از انواع آسیب هاست که هم تهدیدی برای مرگ بوده و هم ناتوانی و عوارض ناشی از آن کیفیت زندگی را کاهش داده و به خصوص در زنان سنین باروری از اهمیت بالایی برخوردار است. در این پژوهش اپیدمیولوژی سوختگی متوسط تا شدید زنان استان آذربایجان غربی که به بستری شدن در بخش سوختگی بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه انجامیده است، بررسی شد.
روش بررسی: پژوهش از نوع مقطعی بوده که داده های موجود در پرونده بستری کلیه زنان در سنین باروری (۱۵-۴۹ ساله) بخش سوختگی بیمارستان امام خمینی ارومیه در طول سال های ۱۳۸۹-۱۳۹۱ به صورت سرشماری در مطالعه قرار گرفت. داده ها با استفاده از چک لیست جمع آوری و توسط نرم افزار SPSS نسخه ۱۶ در تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: در طول دوره مطالعه، از ۹۳۹ زنی که به دلیل سوختگی بستری شده بودند، %۵۴٫۵ در سنین باروری و %۵٫۷ باردار بودند. میزان بروز سوختگی ۱٫۹ مورد به ازای هر ۱۰۰۰۰ نفر زن سنین باروری در طول دوره مورد مطالعه بودند. نفت سفید (%۳۱٫۲) و وسایل گاز سوز خانگی (%۲۱٫۲) بیشترین عوامل منجر به سوختگی و %۲۹٫۲ از بیماران به قصد خودکشی اقدام به سوزاندن خود و از این بین %۵۷٫۵ از افراد بستری شده، جان خود را از دست داده بودند.
نتیجه گیری: مطالعه حاضر نشان داد که سوختگی از گسترش بالایی برخوردار بوده و از مشکلات سلامت زنان در استان آذربایجان غربی می باشد. سوختگی در زنان با توجه به مورتالیته بالا، اولویت پیشگیری و اقدامات درمانی به موقع برای بیماران آسیب دیده می باشد.