مقاله اولین گزارش زنبور گالزای (Aylax hypecoi (Hym.: Cynipidae: Aylacini از ایران و نکاتی درباره زیست شناسی و پارازیتوئیدهای آن (مقاله کوتاه علمی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۹۱ در نامه انجمن حشره شناسی ایران از صفحه ۸۵ تا ۸۸ منتشر شده است.
نام: اولین گزارش زنبور گالزای (Aylax hypecoi (Hym.: Cynipidae: Aylacini از ایران و نکاتی درباره زیست شناسی و پارازیتوئیدهای آن (مقاله کوتاه علمی)
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: کریم پور یونس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در ادامه بررسی های مربوط به شناسایی زنبورهای قبیله Aylacini در منطقه ارومیه، میوه های حامل گال های کاملا رسیده گیاه Hypecoum pendulum L. (Papaveraceae) از زمین های بایر اطراف روستای تازه کند قاطرچی در ۱۸ و ۲۳ خرداد ماه ۱۳۸۶ جمع آوری شدند. گال های جمع آوری شده برای به دست آوردن عامل مولد گال و پارازیتوئیدهای احتمالی آن به درون ظروف پلاستیکی بی رنگ منتقل و بعد از پوشانده شدن با پارچه توری مناسب تا آخر اردیبهشت ۱۳۸۷ در شرایط کاملا طبیعی نگه داری شدند. ضمن بازدیدهای دوره ای، حشرات کامل خارج شده از گال ها جمع آوری و تاریخ خروج آن ها یادداشت شد. بعد از شناسایی زنبور در سال ۱۳۸۷، به منظور مشخص کردن مرحله زیستی زمستان گذران آن، از اول مهر ماه سال ۱۳۸۸ در فواصل زمانی پنج روزه تعداد سه عدد گال از طبیعت جمع آوری و با شکافتن آن ها، مرحله رشدی زنبور درون گال در تاریخ مربوطه ثبت شد.گیاه میزبان با مقایسه نمونه های گال دار جمع آوری شده از طبیعت با نمونه های موجود در هرباریوم مرکز تحقیقات منابع طبیعی استان آذربایجان غربی شناسایی شد.