مقاله اهمیت و نقش داوطلبان در دستیابی به توسعه پایدار با تاکید بر جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران (فرصت ها و تهدیدها) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۹۱ در امداد و نجات از صفحه ۵۷ تا ۶۹ منتشر شده است.
نام: اهمیت و نقش داوطلبان در دستیابی به توسعه پایدار با تاکید بر جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران (فرصت ها و تهدیدها)
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله داوطلبان
مقاله توسعه پایدار
مقاله سازمان ها و تشکل ها
مقاله مشارکت مردمی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اسفندیار حسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: دستیابی به توسعه پایدار و موثر از مولفه هایی است که امروزه در برنامه ریزی های خرد و کلان هر کشوری جایگاه ویژه ای دار د. در این فرایند بر استفاده از توان سازمان های غیردولتی، اعضا داوطلبان و … در دستیابی به توسعه پایدار از سوی دولت ها و سازمان های دولتی بسیار توصیه می گردد. از این روست که گسترش این سازمان ها در سالیان گذشته در بسیاری از کشورها رو به فزونی نهاده است؛ و از سوی دیگر، در ایران نیز واگذاری مسوولیت های دولتی به بخش های غیردولتی از جمله رئوس برنامه های دولت ها در سالیان اخیر بوده است. در این مقاله سعی گردیده است تا با بررسی جایگاه افراد داوطلب و بیان میزان ارزش اجتماعی و اقتصادی فعالیت های آنان، نقش داوطلبان در روند دستیابی به توسعه پایدار در سطح بین المللی بررسی و در ایران نیز به شناسایی پتانسیل های بالقوه در افراد داوطلب پرداخته شود. در همین رابطه جمعیت هلال احمر به عنوان یکی از بزرگترین تشکل های مردم نهاد بررسی شده است.
روش ها: این تحقیق با بهره گیری از روش مطالعه کتابخانه ای و شیوه های دسترسی به اطلاعات از طریق شبکه ها و تارنماهای مربوطه، در صدد پاسخگویی به سوال اصلی مطالعه برآمده است.
یافته ها: یافته های مقاله در دو بخش اصلی “داوطلب محوری و انجام فعالیت های داوطلبانه پیش نیاز توسعه موثر” و “نقش داوطلبان در روند توسعه موثر در جمعیت هلال احمر” خلاصه شده است. از این رو محورهایی نظیر داوطلبان و توسعه اقتصادی و اجتماعی، ارزش فعالیت های اجتماعی و اقتصادی داوطلبان، نقش سازمان های غیردولتی در دستیابی به روند توسعه موثر، رویکرد های توسعه با محوریت داوطلبان در جمعیت هلال احمر، فرصت ها و نقاط قوت، چالش ها و نقاط ضعف بحث و بررسی شده است.
نتیجه گیری: بدون شک گسترش فرهنگ داوطلبی در جهان و حضور همه جانبه داوطلبان که بدون چشم داشت مالی و مادی و صرفا بر اساس فطرت پاک بشری که خداوند متعال در انسان ها به ودیعه گذاشته است، می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای در همه شئونات جامعه به خصوص در حوزه های اجتماعی و اقتصادی بر جای گذارد. لذا به نظر می رسد حضور داوطلبان در جامعه و گسترش فرهنگ داوطلبی علاوه بر تسهیل دستیابی کشورها به توسعه موثر می تواند احیا کننده ارزش های پاک انسانی در کشورهای مختلف گردد. به علاوه، مسوولیت پذیری داوطلبان در قبال جامعه می تواند احیاگر ارزش ها و باور های انسانی باشد و جوامع را به سمت رشد و تعالی رهنمون سازد.