مقاله انتشار نشریه دانش، قدمی در جهت مدرنیزه شدن نگرش جامعه نسبت به سلامت عمومی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در تاریخ پزشکی از صفحه ۱۱۱ تا ۱۳۶ منتشر شده است.
نام: انتشار نشریه دانش، قدمی در جهت مدرنیزه شدن نگرش جامعه نسبت به سلامت عمومی
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله حفظ الصحه
مقاله زنان
مقاله نشریه دانش
مقاله سلامت عمومی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: باقری الهه
جناب آقای / سرکار خانم: کثیری مسعود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
انقلاب مشروطه یکی از چشمگیر ترین تحولات دوران معاصر ایران بود که در شرایط اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور تاثیر زیادی داشت. زنان نیز به مثابه نیمه خاموش جامعه از این تاثیرات دور نمانده و وارد عرصه های گوناگونی شدند. در واقع، این جنبش مشروطیت بود که با به چالش کشیدن برخی از باورهای سنتی، زنان را از هویت خود آگاه ساخت و این نیمه فراموش شده جامعه را به عرصه های مختلف زندگی کشاند. یکی از این عرصه ها روزنامه نگاری بود. دکتر کحال – اولین زن چشم پزشک ایران-اولین روزنامه اختصاصی زنان به نام «دانش» را در تهران منتشر کرد. این نشریه در سال ۱۳۲۸ه.ق./۱۹۱۰م. انتشار یافت و سی شماره از آن، در مدت نزدیک به یک سال، در اختیار خوانندگان قرار گرفت.
در این نوشتار کوشش شده است تا با بررسی و تحلیل شماره های موجود این نشریه، به معرفی آن پرداخته و با تحلیل موضوعات مندرج در آن، تاثیر مطالب و مقالات این نشریه در ارتقای بهداشت و سلامت عمومی جامعه، ارزیابی شود. این بررسی نشان می دهد که این نشریه در روند نوعی گفتمان خاص موسوم به «پزشکی شدن» که از نشانه های مدرنیسم در جامعه است، موثر بوده است.