مقاله امکان سنجی حذف فرمالدئید از محلول های آبی توسط فرایند اکسیداسیون پیشرفته (UV/H2O2) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهمن و اسفند ۱۳۹۲ در فیض از صفحه ۵۶۸ تا ۵۷۴ منتشر شده است.
نام: امکان سنجی حذف فرمالدئید از محلول های آبی توسط فرایند اکسیداسیون پیشرفته (UV/H2O2)
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فرمالدئید
مقاله فرایند اکسیداسیون پیشرفته
مقاله UV/H2O2
مقاله آب اکسیژنه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسن بیکی ام البنین
جناب آقای / سرکار خانم: میران زاده محمدباقر
جناب آقای / سرکار خانم: مصطفایی غلامرضا
جناب آقای / سرکار خانم: ربانی داورخواه
جناب آقای / سرکار خانم: اکبری حسین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: فرمالدئید به طور معمول به عنوان ماده خام در بسیاری از فرآیندهای صنعتی به کار برده می شود. در فاضلاب این صنایع ممکن است غلظت های بالایی از فرمالدئید یافت شود. این آلدئید در اکثر موارد باعث آسیب DNA، جهش زایی در سلول ها و هم چنین سرطان زایی می گردد. مطالعه حاضر با هدف امکان سنجی حذف فرمالدئید از محلول های آبی توسط فرایند اکسیداسیون پیشرفته (UV/H2O2) انجام گرفته است.
مواد و روش ها: این مطالعه تجربی بر روی محلول آبی حاوی فرمالدئید با غلظت۵۰۰۰ mg/L  در راکتور بسته از جنس پیرکس با ابعاد ۲۶×۱۶×۱۶ سانتی متر انجام گرفت. آزمایش ها در دو مرحله انجام گردید. در مرحله اول، pH و غلظت H2O2 بهینه فرآیند بررسی شده و در مرحله بعد اثر مدت زمان تابش اشعه مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج: درصد حذف فرمالدئید در ۳=pH و زمان ۶۰ دقیقه و با افزودن H2O2 با غلظت ۰٫۴ و ۰٫۵ مول در لیتر، به ترتیب به میزان ۴۷ و ۷۰ درصد به دست آمد. در همان شرایط با افزودن H2O2 با غلظت ۰٫۶ و ۰٫۷ مول در لیتر، میزان حذف فرمالدئید به ترتیب برابر ۶۱ و ۶۲ درصد گردید.
نتیجه گیری: فرآیند اکسیداسیون پیشرفته UV/H2O2 می تواند به عنوان روشی کارا جهت حذف غلظت های بالای فرمالدئید استفاده گردد. شرایط بهینه بهره برداری شامل مدت زمان واکنش ۶۰ دقیقه، pH بهینه ۳ و غلظت H2O2 به میزان ۰٫۵ مول در لیتر می باشد.