مقاله اقدامات اولیه برای ایجاد بیمارستان حفاظت شده روان پزشکی در ایران نگاهی به تبصره ۲ ماده ۱۵۰ قانون جدید مجازات اسلامی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ و بهار ۱۳۹۳ در مجله علمی پزشکی قانونی از صفحه ۴۰۹ تا ۴۱۶ منتشر شده است.
نام: اقدامات اولیه برای ایجاد بیمارستان حفاظت شده روان پزشکی در ایران نگاهی به تبصره ۲ ماده ۱۵۰ قانون جدید مجازات اسلامی
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بیماران روانی
مقاله جرم
مقاله بیمارستان حفاظت شده
مقاله قانون مجازات اسلامی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صابری سیدمهدی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سالهاست که موضوع ارزیابی روان پزشکی از بیماران روانی که مرتکب جرم شده اند و همچنین مراقبت ایمن از بیماران روانی خطرناک در کشور ما با چالش های زیادی روبروست. در جریان تلاش هایی که برای بازنگری قانون مجازات اسلامی انجام گرفت، موضوع ضرورت تاسیس بیمارستان حفاظت شده برای بیماران روان پزشکی که مرتکب جرم شده اند نیز مورد توجه واقع شد. قانونگذار در تبصره ۲ ماده ۱۵۰ قانون جدید مجازات اسلامی به نوعی به موضوع بیمارستان حفاظت شده قضایی اشاره نموده که هرچند گامی مثبت تلقی می شود اما کاستی ها و ابهاماتی در متن تبصره ماده قانونی مذکور وجود دارد. با توجه به موارد پیش بینی شده در پیش نویس قانون سلامت روان و تاکید قانون گذار در قانون جدید مجازات اسلامی، ایجاد یک بیمارستان روان پزشکی حفاظت شده که شامل بخش های ویژه مراقبت، نگهداری و درمان مجرمین مبتلا به اختلالات روانی باشد با همکاری قوه قضائیه و وزارت بهداشت و درمان امکان پذیر است. برای این مهم ابتدا باید نمونه های موجود در ممالک دیگر را به دقت مورد بررسی قرار داد.