مقاله اقتراحی (پیشنهادی) در متافیزیک هوش معنوی در اسلام که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۹۲ در انسان پژوهی دینی از صفحه ۵ تا ۳۰ منتشر شده است.
نام: اقتراحی (پیشنهادی) در متافیزیک هوش معنوی در اسلام
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هوش
مقاله معنویت
مقاله هوش معنوی
مقاله فراروش

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مهرابی ابراهیم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هوش و معنویت و به تبع آن دو، هوش معنوی (S.Q)، تعاریف مختلفی دارند. هوش عبارت است از مجموعه توانایی های فرد که بر اساس نظام ارزشی مقبول، در جهت حل مساله و سازگاری با محیط به کار گرفته می شود. معنویت عبارت است از به جریان انداختن قواعد کلی متعالی در جهت تعالی بخشی فرونفس به سطح نفس، و نفس به سمت فرانفس، و نیز سوق دادن آلی (ابزاری) به سمت عالی، و زمانیات (نسبت امر متغیر به یک متغیر دیگر) به سطح دهریت (نسبت متغیر به ثابت) و در نهایت، سرمدیت (نسبت ثابت به ثابت). هوش معنوی عبارت است از توانایی به جریان انداختن قوانین قدسی در جهت حل مساله، ایجاد، ترمیم و سازگاری دوسویه خود با محیط، مطابق نظام ارزشی مقبول در جهت تعالی بخشی آن دو (خود و محیط).
مهارت عبور، ذکر، احسان، رویت وحدت در عین کثرت، درک حضور و سیطره موجود متعالی در عالم، هویت و معنابخشی به خود و جهان، تعالی آلیات، ادراک حاق واقع و صیرورت فراروشی، از جمله صفات هوشمند معنوی در اسلام است.
درک واقع، طمانینه و معنادار دیدن مجموعه هستی نیز از جمله پیامدهای هوش معنوی است.