مقاله افسردگی در ایران: مرور نظام مند متون پژوهشی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در آذر و دی ۱۳۹۲ در پایش از صفحه ۵۶۷ تا ۵۹۴ منتشر شده است.
نام: افسردگی در ایران: مرور نظام مند متون پژوهشی
این مقاله دارای ۲۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله افسردگی
مقاله مرور نظام مند
مقاله ایران

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: منتظری علی
جناب آقای / سرکار خانم: موسوی سیدجواد
جناب آقای / سرکار خانم: امیدواری سپیده
جناب آقای / سرکار خانم: طاووسی محمود
جناب آقای / سرکار خانم: هاشمی اکرم
جناب آقای / سرکار خانم: رستمی طاهره

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
افسردگی، یکی از رایج ترین اختلالات روانی است. بر اساس مطالعه ملی بیماری ها و آسیب ها در ایران، افسردگی، سومین مشکل سلامتی کشور است. این پژوهش با استفاده از ابزارهای جستجو در پایگاه های الکترونیکی به بررسی نظام مند مطالعات انجام شده در زمینه افسردگی در ایران پرداخته است. در مجموع، ۴۴ مقاله فارسی و ۱۲ مقاله انگلیسی که در فاصله سال های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۸ در مجلات معتبر علمی – پژوهشی داخلی و بین المللی منتشر شده بود، مورد مطالعه و مرور قرار گرفت.
بر اساس یافته های مطالعات فوق شیوع افسردگی در جمعیت های مختلف ایرانی از ۵٫۶۹ تا ۷۳ درصد متغیر بود. نتایج نشان داد که افسردگی در زنان و دختران بیشتر از مردان است. افسردگی در زنان حدود ۱٫۷ برابر بیشتر از مردان بود. همچنین شیوع افسردگی در جمعیت روستایی و شهرهای کوچک به نسبت شهرهای بزرگ بیشتر بود. افراد بیوه بیشترین میزان افسردگی و بعد از آن به ترتیب افراد مطلقه، متاهل بیشترین درصد و افراد مجرد کمترین درصد افسردگی را داشتند. یافته ها همچنین نشان داد که بخش عمده ای از مطالعات مربوط به افسردگی در ایران به موضوع زنان و مساله باروری و ناباروری اختصاص داشته است (۱۶ مقاله از مجموع ۵۶ مقاله). با توجه به یافته های مطالعه مروری حاضر، شیوع بالای افسردگی و بار قابل توجه که این بیماری به فرد، نظام سلامت و جامعه تحمیل می کند، اتخاذ روش های مناسب جهت شناسایی عوامل خطر، پیشگیری، درمان و مدیریت این بیماری ضروری به نظر می رسد.