مقاله افزایش حجم لثه به عنوان اولین علامت لنفوم غیرهوچکین: گزارش یک مورد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در مجله دانشکده دندانپزشکی مشهد از صفحه ۱۸۵ تا ۱۹۲ منتشر شده است.
نام: افزایش حجم لثه به عنوان اولین علامت لنفوم غیرهوچکین: گزارش یک مورد
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله لنفوم غیرهوچکین
مقاله افزایش حجم لثه
مقاله نئوپلاسم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بهاروند مریم
جناب آقای / سرکار خانم: مرتضوی حامد
جناب آقای / سرکار خانم: باقری فاطمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: لنفوم های بدخیم گروهی از نئوپلاسم ها هستند که سیستم لنفورتیکولر را درگیر می کنند و به دو گروه هوچکین و غیرهوچکین تقسیم می شوند. لنفوم هوچکین ندرتا نواحی خارج گرهی را درگیر می کند در حالی که لنفوم غیرهوچکین در ۲۴ تا ۴۸ درصد موارد به صورت خارج گرهی تظاهر می یابد. درگیری دهان به صورت اولیه در لنفوم غیرهوچکین نادر است و نکته قابل توجه این است که در ۳% موارد تنها علامت این بیماری می تواند به صورت ضایعه ای داخل دهانی باشد.
گزارش مورد: آقای ۴۰ ساله با شکایت از تورم لثه به دنبال کشیدن دندان به بخش بیماری های دهان,فک و صورت دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی مراجعه نمود. پس از بیوپسی انسیژنال و تشخیص ضایعه به عنوان لنفوم غیرهوچکین، بیمار به انستیتو سرطان بیمارستان امام خمینی (ره) معرفی و شیمی درمانی برای ایشان در نظر گرفته شد ولی متاسفانه بیمار در ابتدای درمان فوت شد.
نتیجه گیری: اگرچه اولین تظاهر لنفوم غیر هوچکین به صورت ضایعه داخل دهانی پدیده ای نادر است، اما شناخت تظاهرات دهانی این بیماری و تشخیص و ارجاع به موقع تاثیر بارزی بر پیش آگهی و میزان بقاء دراین دسته از بیماران خواهد داشت.