مقاله اعتقادات مذهبی بیماران در هنگام درد قلب: یک مطالعه کیفی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در تحقیقات کیفی در علوم سلامت از صفحه ۱۰۴ تا ۱۱۳ منتشر شده است.
نام: اعتقادات مذهبی بیماران در هنگام درد قلب: یک مطالعه کیفی
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مطالعه کیفی
مقاله اعتقادات مذهبی
مقاله درد قلبی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: معینی مهین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: درد پدیده مرموز و پیچیده ای است که عوامل زیادی بر آن تاثیر دارد. یکی از عوامل موثر بر درد، فرهنگ و زمینه فرهنگی افراد می باشد و در این گستره عظیم، مذهب از همه محسوس تر است. نقش اعتقادات مذهبی در افزایش تحمل درد قلبی اهمیت بسیاری دارد و حتی از آن به عنوان قدرتمندترین عنصر تاثیرگذار بر تحمل درد قلبی یاد شده است. از آن جا که اعتقادات مذهبی نقش اساسی در تسکین درد بیماران قلبی ایفا می کند، بررسی تجارب واقعی اعتقادات مذهبی مددجویان هنگام درد قلبی ضروری به نظر می رشد.
روش: مطالعه حاضر از نوع پدیدارشناسی توصیفی بود که مشارکت کنندگان آن را بیماران بستری در (Coronary care unit) CCU و بخش قلب مرکز نور و چمران اصفهان تشکیل دادند. ۱۲ مشارکت کننده داوطلب به صورت مبتنی بر هدف وارد مطالعه شدند. برای جمع آوری اطلاعات از مصاحبه ساختارنیافته استفاده گردید و روش Colaizzi برای تجزیه و تحلیل اطلاعات و استخراج مفاهیم به کار گرفته شد.
نتایج: سه مفهوم از مصاحبه های شرکت کنندگان استخراج شد که شامل «تقدیر، امید و مناسک مذهبی» بود.
نتیجه گیری: بیماران، درد قلبی را تقدیر و امتحان الهی می دانند؛ همچنین امید تعدادی از شرکت کنندگان در هنگام درد قلبی فقط به داروهای رایج و درمان های طبی است که پرستاران و پزشکان برای آن ها انجام می دهند و امید برخی نیز فقط به خداوند و قدرت لایزال الهی می باشد و فقط با امید و توکل به خداوند آرامش روحی و به دنبال آن آرامش جسمی پیدا می کنند. بیماران همچنین مناسک مذهبی مانند نماز خواندن، دعا، شکر، توسل به ائمه اطهار و نذر کردن را در تسکین درد خود مهم دانستند و برخی احساس گناه نمودند و به توبه روی آوردند. بر این اساس، پرستاران می توانند با شناخت بهتر و باور و پذیرش اعتقادات مذهبی مددجویان، در تسکین درد آن ها کمک نمایند.