مقاله اطریفل؛ نسخه ای جامع که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۱ در طب سنتی اسلام و ایران از صفحه ۳۱ تا ۴۱ منتشر شده است.
نام: اطریفل؛ نسخه ای جامع
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله طب سنتی ایران
مقاله شکل دارویی
مقاله اطریفل
مقاله آمله
مقاله بلیله
مقاله هلیله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خیاط کاشانی مریم
جناب آقای / سرکار خانم: خیاط کاشانی محسن
جناب آقای / سرکار خانم: قنادی علیرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در طب سنتی ایران اشکال دارویی مختلفی وجود دارد که در منابع به آن اشاره شده است. هر یک از این اشکال در مورد بیماری های خاصی کاربرد دارند و در ساخت آن ها نکات بسیار ظریفی می بایست رعایت شود. مهم ترین این اشکال دارویی عبارتند از: مطبوخات، اطریفل، نقوعات، حبوب، ایارج، تریاق، سکنجبین، عصارات، آبزن، افاویه، جوارش، انکباب، معجون، حقنه، حمول، ربوب، سعوط، سفوف، شراب، شموم، شیاف، ضماد، غسول، فرزجه، لباب، لطوخ، لعق، مدر، مراهم، مسمنه، ابازیر، بخورات، احراق، تشویه و تحمیص و تقلیه، تغسیل و کشته جات.
در این مطالعه به اطریفل که یکی از اشکال مهم دارویی در طب سنتی ایران است، پرداخته می شود. در این مقاله ابتدا به مقالات جدید در زمینه آثار آنتی اکسیدانی، ضدآرتروز، ضدسرطان، آنتی باکتریال و مطالعات فارماسیوتیک اشاره شده است. در ادامه دیدگاه طب سنتی در زمینه اطریفل و به اختصار چند فرمولاسیون مهم از اطریفل، خواص، مزاج دارو، مقدار مصرف، ادراک، قوت یا پایداری آن ها از مهم ترین منابع کتب فرمولاسیون در طب قدیم که به قرابادین موسوم است آورده شده است. در انتها نیز به بررسی فیتوشیمیایی اطریفل صغیر در مقالات و فرمولاسیونی که مطابق منابع طب سنتی ایران می باشد، پرداخته شده است.