مقاله اصلاحات ارضی و تاثیرات اقتصادی آن بر جامعه کشاورزی ایران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۷ در مسکویه از صفحه ۵۹ تا ۸۶ منتشر شده است.
نام: اصلاحات ارضی و تاثیرات اقتصادی آن بر جامعه کشاورزی ایران
این مقاله دارای ۲۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اصلاحات ارضی
مقاله کشاورزی
مقاله زمین
مقاله اقتصاد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: امامی خویی محمدتقی
جناب آقای / سرکار خانم: ضیایی نرگس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در مجموعه عواملی که وضعیت عمومی کشور را از اواسط دهه ۱۳۴۰ ه. ش تا اواسط دهه ۱۳۵۰ ه.ش رقم زدند، اصلاحات اراضی از جایگاه منحصر به فردی برخوردار است. حکومت محمدرضا پهلوی به منظور انجام دادن اصلاحات ارضی دست به اجرای برنامه ای زد که هدف آن رسیدن به نتایج اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مهم برای ارتقای روستائیان بود و تقریبا نیمی از خانواده های روستایی را مالک دست کم قطعه زمین کوچکی ساخت. انگیزه اصلی این برنامه بیش از آنکه اقتصادی باشد، سیاسی بود. بنابراین از همان آغاز درباره اهداف و نتایج عملی اصلاحات ارضی، تناقضاتی وجود داشت. جدی ترین تناقضات به زارعان مربوط می شد که ظاهرا قرار بود بیش از همه از اصلاحات ارضی متنفع شوند. روش هایی که برای اجرای اصلاحات اراضی در نظر گرفته شد، به گونه ای بود که اکثریت قابل توجه روستانشینان نه تنها از تقسیم اراضی سود مادی قابل ملاحظه ای نبردند، بلکه در طول چند سال شرایط اقتصادی آنان به تدریج بدتر هم شد.
این وضعیت آرزوهای روستائیان را، خواه درباره اصلاحات ارضی و خواه درباره دیگر سیاست های کشاورزی دولت، تا حد زیادی نابود کرد.