مقاله استفاده از کلروفیل متر برای توصیه نیتروژن گندم در شرایط گلخانه ای که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۰ در گیاه و زیست بوم از صفحه ۳ تا ۱۷ منتشر شده است.
نام: استفاده از کلروفیل متر برای توصیه نیتروژن گندم در شرایط گلخانه ای
این مقاله دارای ۱۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلروفیل متر
مقاله نیتروژن
مقاله گندم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: معبودی نرگس
جناب آقای / سرکار خانم: طهرانی محمدمهدی
جناب آقای / سرکار خانم: بخشی خانیکی غلامرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
نیتروژن از عناصر مهم و ضروری برای گندم است که از نظر تغذیه گیاهی به عنوان یک عنصر غذایی پر مصرف شناخته شده است. تامین نیتروژن لازم برای تغذیه گندم از نظر زمان مصرف و مقدار مصرف آن اهمیت فراوانی داشته و رعایت مصرف بهینه آن به لحاظ اقتصادی و حفظ محیط زیست بسیار مهم می باشد.
استفاده از دستگاه کلروفیل متر، روش جدیدی برای تسریع در انجام توصیه های کود نیتروژنه است. بدین منظور آزمایشی در قالب طرح پایه کاملا تصادفی شامل شش تیمار نیتروژن از منبع اوره (صفر، ۵۰، ۱۰۰، ۱۵۰، ۲۰۰، ۲۵۰) کیلوگرم بر هکتار در ۹ تکرار در شرایط کنترل شده گلخانه ای انجام شد. از شروع رشدگندم (Trititicum aestivum L.) تا مرحله برداشت، نمونه برداری از خاک و گیاه صورت گرفت. سپس آزمایش های نیتروژن گیاه و خاک و نیترات خاک و گیاه در تمام مراحل رشد انجام گرفت.
هم زمان با نمونه برداری، قرائت کلروفیل متر از برگ ها نیز صورت گرفت. نتایج تجزیه شیمیایی برگ ها و مقایسه آن با قرائت کلروفیل متر نشان می دهد که مقادیر مختلف کود نیتروژنه با درجه سبزینگی گندم همبستگی مثبت و معنی داری دارد. نقطه بحرانی عددکلروفیل متر در این آزمایش ۴۸٫۵ تعیین گردید. در این آزمایش بالاترین سطح عملکرد با به کار بردن ۱۰۰ کیلوگرم بر هکتار از منبع اوره ایجاد شد. نتایج این تحقیق در جلوگیری از مصرف بی رویه کودهای نیتروژنه و آلودگی محیط زیست کاربرد خواهد داشت.