مقاله استفاده از شیمی کانی آمفیبول در بررسی ویژگی های ماگمایی و سازنده و زمین دما- فشارسنجی توده های گرانیتوئیدی شمال غرب ساوه، ایران مرکزی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در بلورشناسی و کانی شناسی ایران از صفحه ۴۱۷ تا ۴۳۰ منتشر شده است.
نام: استفاده از شیمی کانی آمفیبول در بررسی ویژگی های ماگمایی و سازنده و زمین دما- فشارسنجی توده های گرانیتوئیدی شمال غرب ساوه، ایران مرکزی
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گرانیتوئید
مقاله آمفیبول
مقاله ژئوترموبارومتری
مقاله ساوه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اسماعیلی داریوش
جناب آقای / سرکار خانم: طباخ شعبانی امیرعلی
جناب آقای / سرکار خانم: نجار حورا
جناب آقای / سرکار خانم: رضایی مهدی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در این پژوهش داده های ترکیب شیمی کانی آمفیبول و فلدسپار در توده های گرانیتوئیدی شمال غرب ساوه واقع در ایران مرکزی (توده نشوه و توده سیلیجرد) به منظور آگاهی بیشتر مسائل سنگ زایی، بررسی های تکتونوماگمایی و نیز تعیین دما و فشار این توده ها به کار گرفته شد. ترکیب شیمی آمفیبول ها در توده های سیلیجرد و نشوه در شمال غرب ساوه در گروه آمفیبول های کلسیک و از نوع اکتینولیت تا منیزیوهورنبلند قرار می گیرد. این آمفیبول ها وابسته به فرورانش بوده که با ویژگی های تکتونوماگمایی پیشنهادی برای این توده ها یعنی محیط حاشیه فعال قاره ای مرتبط با فرورانش همخوانی دارد. این آمفیبول ها در محیطی با گریزندگی اکسیژن نسبتا بالا تشکیل شده اند. مطابق تمامی روش های به کار گرفته شده برای دما – فشارسنجی، این توده ها در دمای ۷۰۰ تا ۷۵۰ درجه سانتیگراد و فشار پایین ۰٫۳ تا ۱٫۲ کیلوبار معادل عمق تقریبی ۱ تا ۴٫۵ کیلومتر تشکیل شده اند.