مقاله استفاده از روش برنامه ریزی ریاضی و تابع فاصله جهت دار در راستای محاسبه کارایی زیست محیطی (مطالعه صنایع تولید فلزات اساسی ایران) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در تحقیق در عملیات در کاربردهای آن (ریاضیات کاربردی) از صفحه ۱۲۵ تا ۱۳۸ منتشر شده است.
نام: استفاده از روش برنامه ریزی ریاضی و تابع فاصله جهت دار در راستای محاسبه کارایی زیست محیطی (مطالعه صنایع تولید فلزات اساسی ایران)
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کارایی فنی
مقاله کارایی زیست محیطی
مقاله فلزات اساسی
مقاله هزینه های اجتماعی
مقاله رویکرد SBM
مقاله رویکرد DDOF.

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شهیکی تاش محمدنبی
جناب آقای / سرکار خانم: رحیمی غلامعلی
جناب آقای / سرکار خانم: خواجه حسنی مصطفی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هدف محوری این تحقیق سنجش کارایی فنی و کارایی زیست محیطی صنایع تولید فلزات اساسی ایران با استفاده از روش های برنامه ریزی ریاضی می باشد. صنایع مورد بررسی این تحقیق به ترتیب کدهای ISIC عبارتند از: صنایع تولید فلزات اساسی، تولید محصولات اولیه آهن و فولاد، تولید محصولات اساسی مس، تولید محصولات اساسی آلومینیومی، تولید فلزات گران بها و سایر محصولات اساسی به جز آهن و فولاد و مس و آلومینیوم، ریخته گری آهن و فولاد و ریخته گری فلزات غیر آهنی. برای ارزیابی کارایی فنی از رویکرد SBM استفاده شده است. داده های این مطالعه حاصل آمارگیری کارگاه های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیشتر می باشد. همچنین برای ارزیابی کارایی زیست محیطی علاوه بر داده های فوق، از داده های هزینه های اجتماعی بخش انرژی به تفکیک گاز آلاینده و همچنین میزان انتشار گازهای آلاینده و گلخانه ای بخش صنعت که از بخش انرژی و محیط زیست ترازنامه انرژی ، به دست آمده، استفاده شده است. برای اندازه گیری کارایی زیست محیطی از رویکرد تابع فاصله تولید جهت دار یا DDOF استفاده گردیده. بر اساس ن تایج مطالعه مذکور صنایع تولید محصولات اساسی مس (کد ۲۷۲۱) و تولید محصولات اساسی آلومینیومی (کد ۲۷۲۲) هم از نظر کارایی زیست محیطی و کارایی فنی ساده کارآمد هستند. همچنین برخی از صنایع، مانند صنعت تولید محصولات اولیه آهن و فولاد (کد ۲۷۱۰) و تولید فلزات گران بها و سایر محصولات اساسی (کد ۲۷۲۳) که از لحاظ فنی کارآمد هستند؛ از لحاظ زیست محیطی ناکارا عمل می کنند.