استثاء قائل شدن برای دیدگاههای انتقادی

این عنوان پاراگراف آغازین موضوعی را مشخص کرده به نقطه نظر تالیفات دیگر می پردازد و سپس به علت موقعیت انتقادی نویسندگان دیگر تفاوت و استثناء قائل می شود.

نمایشنامه موفق و مردمی لوررائین هنبری ، یک کشمکش در آفتاب، که برای اولین بار در برادوی در ۱۹۵۹ صورت گرفت به مشکلات یک خانواده سیاه پوست می پردازد که تصمیم گرفتند برای داشتن یک زندگی بهتر از محله اقلیت نشین شیکاگو فرار کرده و به حومه های شهر پناه ببرند. این توافق وجود دارد که موضوع فرار به بیان تضاد در این نمایش و نقش آن در جنبش سیاه پوستان می پردازد.(مثل اولیور، آچر، و مخصوصاً نایت). و به توصیف جوانانی می پردازد که مثل یک خانواده کامل تصمیم گرفتند بیدار شوند و به مبارزه با تبعیض نژادی در سرزمینی بپردازند که به دموکراسی مشهور است » (۴۳۴۶)

استثناء برای نقطه نظرات متداول:

یک مسأله دیگر که در متن نمایش وجود دارد این است که هنبری به گسترش نقطه نظر مادرسالاری سیاه پوستان می پردازد تا بتواند به بررسی اثرات هم بستگی و تعارضی اشاره کند که در هر یک از افراد جوان این خانواده یافت می شود.

بررسی صحت یک فرضیه

این پاراگراف آغازین با ایده هایی آشنا و فرضیه هایی عمومی، شروع وسپس به پرسش ، تحلیل، بررسی و یا تکذیب آن می پردازد.

مسیحیت بر زندگی مذهبی بیشتر آمریکایی ها چیره شده است و به این علت است که به شکلی اشتباه احساس می شود که بر کل جمعیت جهان هم چیره شده است.

بررسی صحت یک فرضیه :

اگر چه مبلغان فرقه ای به هر گوشه از جهان دسترسی پیدا کرده اند، اما از هر ۴ نفر تنها یک نفر در جهان مسیحی است.

ارائه خلاصه ای کوتاه :

وقتی موضوع شما یک رمان، شعر بلند، کتاب و کارهایی از این دست است، می توان آنها را خلاصه کرد و به حافظه خواننده نیروی تازه بخشید.

خلاصه:

رمان ارنست همینگوی، پیرمرد و دریا کارهای شاق یک ماهی گیر پیر کوبایی در سانتیاگو را روایت می کند که تصمیم می گیرد میزان قدرت تحمل خودش را بسنجد، او ابتدا با نیزه، با ماهی غول پیکری که به قلاب گیر کرده مسابقه طناب کشی برگزار کرد و سپس با کوسه هایی که برای گرفتن جایزه اش ، به او حمله ور شدند به مبارزه پرداخت.

ارائه داده ها، آمار و مدارک مخصوص

این پاراگراف آغازین ، با استفاده از شواهد ویژه، هم توجه خواننده را جلب می کند و هم موضوع را مطرح می کند.

سوء استفاده شدید کودکان در حال افزایش است و هر سال بچه های بیشتری از سوء استفاده های فیزیکی و روانی رنج می برند. آمار و مدارک : اگرچه امار دقیقی وجود ندارد، کمیسیون گزارشات تحصیلی ایالت نشان می دهد که هر سال ۶۰۰۰۰ مورد بدرفتاری و سوء استفاده رخ می دهد (کوهن و سوزان ۴۳۳). پسران تا سن نوجوانی بیش از دختران از سوء استفاده رنج می برند (چیس ۱۰۴). نرخ آمار مرگ و میر ناشی از رفتارهای بی رحمانه بالاتر از بیماری های واگیر دار است (فوتانا ۱۹۶). در حقیقت، جوانان اندکی هستند که بدون تنبیه شدید والدین عصبانی، به بلوغ رسیده اند.