مقاله استراتژی تطابقی مهم مورد استفاده توسط مبتلایان به ضایعات نخاعی: یک مطالعه کیفی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در تحقیقات کیفی در علوم سلامت از صفحه ۹۰ تا ۱۰۰ منتشر شده است.
نام: استراتژی تطابقی مهم مورد استفاده توسط مبتلایان به ضایعات نخاعی: یک مطالعه کیفی
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله استراتژی تطابقی مهم
مقاله پرستاری
مقاله تحلیل محتوا
مقاله صدمات طناب نخاعی
مقاله مطالعه کیفی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بابامحمدی حسن
جناب آقای / سرکار خانم: نگارنده رضا
جناب آقای / سرکار خانم: دهقان نیری ناهید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: اگر چه این امر پذیرفته شده است که استفاده از استراتژی های تطابقی نقش مهمی در فرایند تطابق به دنبال صدمات طناب نخاعی ایفا نموده و در سلامتی عاطفی افراد مبتلا به صدمه موثر است، اما اطلاعات کافی و عمیقی در زمینه مهمترین استراتژی تطابقی مورد استفاده بیماران مبتلا به صدمه طناب نخاعی در جهان و به خصوص ایران وجود ندارد. هدف این مطالعه، کشف استراتژی تطابقی مهم مورد استفاده بیماران ایرانی مبتلا به صدمات طناب نخاعی در زمینه مدیریت چالش های ناشی از بیماری بود.
روش: مطالعه حاضر کیفی بود که طی آن با ۱۸ بیمار بستری ضایعه نخاعی از مرکز تحقیقات و ترمیم ضایعه نخاعی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز حمایت از معلولین ضایعه نخاعی مصاحبه عمیق به عمل آمد. داده ها از طریق مصاحبه های ضبط شده جمع آوری گردید و به طور همزمان به روش تحلیل محتوای کیفی قراردادی (مقایسه مداوم) تجزیه و تحلیل شد.
یافته ها: در جریان تحلیل داده ها، مهمترین راهبرد تطابقی مبتلایان به صدمات طناب نخاعی تحت عنوان استعانت مذهبی (درک بیماری به عنوان تقدیر الهی، آزمون الهی، توسل به ائمه اطهار و افزایش ذکر و عبادت) پدیدار شد.
نتیجه گیری: درک استراتژی های تاثیرگذار بر تطابق بیماران با ضایعه نخاعی و چالش های آن از دیدگاه مشارکت کنندگان به توسعه بدنه دانش و درک پرستاران و سایر شاغلین مراقبت بهداشتی و همچنین خانواده ها در زمینه تقویت استراتژی های کلیدی و اثربخش و ارتقای کیفیت مراقبت کمک می نماید.