مقاله استخراج سلولهای بنیادین از بافت پالپ دندانهای شیری انسان و نشاندارسازی آنهابا تکنسیم m99 که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در تحقیق در علوم دندانپزشکی از صفحه ۲۶۶ تا ۲۷۲ منتشر شده است.
نام: استخراج سلولهای بنیادین از بافت پالپ دندانهای شیری انسان و نشاندارسازی آنهابا تکنسیم m99
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سلول بنیادی
مقاله پالپ دندان
مقاله تکنسیم تی سی ۹۹ ام

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جباری فرزانه
جناب آقای / سرکار خانم: بختیار هنگامه
جناب آقای / سرکار خانم: محمدنژاد جواد
جناب آقای / سرکار خانم: یاوری کمال

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: سلول های پالپ دندان شیری انسان توانایی تکثیر و تمایز بالایی از خود نشان می دهند و می توان با تمایز این سلولها به سلول های شبه ادنتوبلاست و استئوبلاست به بازسازی ساختمان از دست رفته دندان کمک کرد. برای ردیابی سلول ها نیز میتوان از روش های مختلفی استفاده کرد.
مواد و روش ها: در این مطالعه آزمایشگاهی که با رعایت تمامی مسائل اخلاقی انجام یافته است، نمونه های دندانی از دندانهای شیری در حال افتادن کودکان ۶ تا ۱۱ ساله ای جمع آوری شدکه سابقه هیچ گونه بیماری سیستمیک و خطرناکی نداشتند. برای تسریع در جداسازی سلولها از دو روش آنزیمی و غیرآنزیمی استفاده شد. جهت ردیابی سلولها، ۱۰۰۰۰ سلول جدا شده از بافت پالپ با ۲۵ میلی کوری تکنسیم مخلوط شد و میزان فعالیت سلولی و محیط، جداگانه اندازه گیری شدند.
نتایج: یافته های کشت سلولی مطالعه حاضر نشان داد که سلولهای جدا شده از بافت پالپ کلونی های مشتق از تک سلول تشکیل داده و به شکل واحدهای کلونی متشکل از سلولهای شبه فیبروبلاست رشد می کنند. رنگ آمیزی آلیزارین رد در این سلولها نشان دهنده بنیادین بودن این سلولها و تمایز آنها به استخوان بود. تمایز آدیپوسیتی سلول های مزانشیمی استخراج شده از بافت پالپ بااستفاده از رنگ آمیزی اویل رد او نیز بیانگر تمایز آنها به بافت چربی بود. تماس سلولها با تکنسیم موجب نابودی آنها و در برخی از موارد فعالیت آنها را به شدت کاهش داد. به طوری که در مدت زمانهای تماسی ۴۸, ۲۴, ۶, ۳, ۱ ساعت، میزان بقای سلولها به ترتیب ۶۸٫۴, ۷۷٫۴, ۸۵٫۵, ۹۵٫۵ و ۵۷٫۳ درصد بود.
نتیجه گیری: به نظر می رسد سلول های بنیادین پالپ دندان قابلیت قابل توجهی در تبدیل به بافت استخوان و چربی دارند و نشاندارسازی این سلول ها با تکنسیم M99 در طی زمان موجب کاهش قابل توجه بقا می شود.