مقاله ارزیابی کارایی سیستم تهویه مطبوع یک ساختمان اداری در شهر تهران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۳ در بهداشت و ایمنی کار از صفحه ۵۹ تا ۶۶ منتشر شده است.
نام: ارزیابی کارایی سیستم تهویه مطبوع یک ساختمان اداری در شهر تهران
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سیستم گرمایش
مقاله تهویه و فرآوری هوا (HVAC)
مقاله ساختمان اداری
مقاله کیفیت هوای داخل

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ماری اریاد حسین
جناب آقای / سرکار خانم: زارع دریسی فروغ
جناب آقای / سرکار خانم: جهانگیری مهدی
جناب آقای / سرکار خانم: ریسمانچیان مسعود
جناب آقای / سرکار خانم: کریمی علی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: یکی از عوامل موثر بر کیفیت هوای داخل ساختمان ها، عملکرد سیستم های تهویه مطبوع هوا است. این سیستم ها ضمن فراهم کردن هوای تمیز و بدون بو، دما، رطوبت و نیز جریان هوا را جهت راحتی و آسایش ساکنان ساختمان فراهم می کنند. مطالعه فوق با هدف بررسی کارایی سیستم تهویه مطبوع در یک ساختمان اداری در شهر تهران انجام شد.
روش بررسی: به منظور بررسی نظرات کارکنان در زمینه عملکرد سیستم HVAC از یک پرسشنامه خود ساخته استفاده شد. برای ارزیابی عملکرد سیستم HVAC سرعت جریان در توزیع کننده ها اندازه گیری گردید. به علاوه میزان دی اکسید کربن، دمای هوا و سطح رطوبت نسبی در تمامی طبقات ساختمان مورد سنجش قرار گرفت. نحوه توزیع هوا به داخل ساختمان نیز با استفاده از تست دود بررسی شد.
یافته ها: بیشتر افراد مورد بررسی از جهت جریان هوا، گرما و بوی سیگار شکایت داشتند. بالاترین مقدار دی اکسید کربن در رستوران و به میزان ۹۳۰ پی پی ام اندازه گیری شد. حداکثر و حداقل رطوبت نسبی و دما به ترتیب ۲۳-۲۸٫۴ درصد و ۱۳٫۸-۲۸٫۳ درجه سانتیگراد بود. بررسی های حاصل از تست دود نشان داد که جهت و یا توزیع جریان هوا در یک سوم از توزیع کننده های هوا نامناسب می باشد.
نتیجه گیری: این مطالعه نشان داد که مهم ترین نقص در سیستم HVAC مورد بررسی ناشی از توزیع و جهت نامناسب جریان هوا بوده و با تنظیم و بالانس سیستم HVAC می توان آن را اصلاح نمود.