مقاله ارزیابی کارایی اکسیژن دهی پراکسید هیدروژن در مقایسه با روش رایج برای بچه ماهیان قزل آلای رنگین کمان (Onchorhynchus mykiss) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۱ در شیلات از صفحه ۱۲۱ تا ۱۲۶ منتشر شده است.
نام: ارزیابی کارایی اکسیژن دهی پراکسید هیدروژن در مقایسه با روش رایج برای بچه ماهیان قزل آلای رنگین کمان (Onchorhynchus mykiss)
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله حمل و نقل
مقاله پراکسید هیدروژن
مقاله اکسیژن دهی
مقاله قزل آلای رنگین کمان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ابراهیمی آزاده
جناب آقای / سرکار خانم: وهاب زاده رودسری حبیب
جناب آقای / سرکار خانم: زمینی عباسعلی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
حمل و نقل و اکسیژن دهی به ماهی در بازماندگی و رشد ماهیان پس از جابجایی، تاثیر چشمگیری دارد . پراکسید هیدروژن تاکنون در مباحث مربوط به جایگزینی مالاشیت گرین استفاده می گردید ولی با توجه به نقش مثبت آن در اکسیژن دهی ، استفاده از آن را می توان برای حمل و نقل بچه ماهیان توصیه نمود . در این راستا، تعیین دوز موثر و نیز بررسی عملکرد آن در فواصل زمانی کوتاه بررسی و تغییرات فیزیولوژیکی ماهی و آب پرورشی بچه ماهیان ، ضروری می باشد. در این تحقیق، اثر اکسیژن دهی تیمارهای پراکسیدهیدروژن و کپسول اکسیژن مقایسه شد که هر تیمار شامل ۴ تکرار و حاوی ۴۵ بچه ماهی قزل آلای رنگین کمان بود. ۴ وان از طریق کپسول اکسیژن و ۴ وان دیگر از طریق پراکسیدهیدروژن هوادهی شد . پراکسیدهیدروژن که برای هر وان از طریق یک ظرف پلاستیکی حاوی ۴ سی سی از پراکسید هیدروژن به ازای هر لیتر آب به همراه یک گرم از کبد ماهی آمور به عنوان کاتالیزور بود. در فواصل زمانی صفر، ۳ و ۶ ساعت خونگیری از ماهیان تیمارها و شاهد انجام شد. نتایج اندازه گیری پارامترهای خونی نشان می دهد که استفاده از پراکسید هیدروژن ، هیچ تاثیر منفی را برروی فاکتورهای خونی شامل لنفوسیت ، مونوسیت ، نوتروفیل و ائوزینوفیل،MCHC ، MCH، MCV،RBC ،Hb ، HCT و شاخص های استرس شامل گلوکز و کورتیزول ندارد. همچنین تاثیر کاهشی بر فاکتورهای شیمیایی آب شامل NO2، NO3،NH4 داشته است. با توجه به ارزان قیمت بودن پراکسیدهیدروژن و افزایش نیاز به حمل و نقل بچه ماهیان در فواصل زمانی کوتاه و گرانی ، پرهزینه و سنگین بودن کپسول های اکسیژن و همچنین اهمیت سلامت در حمل و نقل بچه ماهیان این روش به عنوان یک روش مناسب قابل بکارگیری در مقیاس های کوچک می باشد.