مقاله ارزیابی چاقی و عملکرد تیرویید بعد از درمان لوسمی لنفوبلاستیک حاد و لنفوم غیرهوچکین در کودکان: گزارش کوتاه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردین ۱۳۹۳ در مجله دانشکده پزشکی از صفحه ۵۹ تا ۶۴ منتشر شده است.
نام: ارزیابی چاقی و عملکرد تیرویید بعد از درمان لوسمی لنفوبلاستیک حاد و لنفوم غیرهوچکین در کودکان: گزارش کوتاه
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پرتودرمانی
مقاله لوسمی لنفوبلاستیک حاد
مقاله لنفوم غیرهوچکین
مقاله کوتاهی قد
مقاله اختلال عملکرد تیرویید

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قاسمی علی
جناب آقای / سرکار خانم: بنی هاشم عبداله
جناب آقای / سرکار خانم: قائمی نصرت
جناب آقای / سرکار خانم: علمی ساقی
جناب آقای / سرکار خانم: اسماعیلی حبیب اله
جناب آقای / سرکار خانم: عرفانی سیار رضا
جناب آقای / سرکار خانم: علمی سام

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: در کودکان مبتلا به لوسمی لنفوبلاستیک حاد (ALL) و لنفوم غیرهوچکین (NHL) تحت شیمی درمانی با و بدون پرتودرمانی، عوارضی به دنبال درمان مانند آندوکرینوپاتی ها رخ می دهد. این مطالعه با هدف بررسی چاقی و عملکرد تیرویید در این بیماران انجام شد.
روش بررسی: در این مطالعه مقطعی در ۵۰ کودک مبتلا به ALL (n=25) و NHL (n=25) که شیمی درمانی به تنهایی (n=25) و یا توام با پرتودرمانی (n=25) شده بودند، معیارهای رشد و عملکرد تیرویید بررسی شد.
یافته ها: در شش نفر (۱۲%) کوتاهی قد با صدک قدی کمتر از ۵% اثبات شد. صدک وزنی در سه نفر (۶%) بالای ۹۵% و در شش نفر (۱۲%) کمتر از ۵% بود. در مورد T4 تفاوت معناداری بین دو گروه با رژیم درمانی متفاوت وجود داشت (P=0.049). دو پسر ۱۴ ساله و شش ساله هر دو مبتلا به ALL بدون سابقه رادیوتراپی مبتلا به هیپوتیروییدی بودند.
نتیجه گیری: پیشنهاد می کنیم کودکان و نوجوانان مبتلا به ALL و NHL، نیاز به توجه بیشتری به روند رشد و تست های تیروییدی دارند تا از عوارض درازمدت درمان های بدخیمی های کودکان جلوگیری شود.