مقاله ارزیابی نتایج طولانی مدت دکورتیکاسیون لاپاراسکوپیک کیست های علامت دار کلیه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردین ۱۳۹۳ در مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه از صفحه ۴۴ تا ۵۰ منتشر شده است.
نام: ارزیابی نتایج طولانی مدت دکورتیکاسیون لاپاراسکوپیک کیست های علامت دار کلیه
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دکورتیکاسیون ترانس پریتونئال لاپاراسکوپیک
مقاله دکورتیکاسیون رتروپریتونئال لاپاراسکوپیک
مقاله کیست علامت دار کلیه
مقاله کیست کلیه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمدی فلاح محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: فلاحتی مهدی
جناب آقای / سرکار خانم: جان پناه هلینا
جناب آقای / سرکار خانم: عابدی فرزاد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پیش زمینه و هدف: کیست های کلیه اختلال شایعی در بالغین می باشند. این بیماران در صورت علامت دار شدن به صورت سنتی از طریق آسپیراسیون پرکوتانئوس با یا بدون تزریق مواد اسکلروزان درمان می شوند ولی میزان عود بالا می باشد. به همین دلیل ما نتایج طولانی مدت دکورتیکاسیون لاپاراسکوپیک کیست ساده کلیه را از نظر علایم و یافته های تصویربرداری مورد ارزیابی قرار دادیم.
روش کار: از اوریل ۲۰۰۴ تا ژولای ۲۰۰۸، ۲۷ بیمار مبتلا به کیست ساده علامت دار کلیه تحت دکورتیکاسیون لاپاراسکوپیک قرار گرفتند و دیواره کیست کلیه در آنان رزکت شد. کیست های کمپلکس کلیه از مطالعه خارج شدند. از معیار ونگ بیکر برای تخمین شدت درد قبل و پس از عمل استفاده کردیم. در صورتی که در کلیشه سیتی اسکن که مدت ها بعد از عمل انجام می شد هیچ نشانه ای از عود وجود نداشت به عنوان موفقیت رادیولوژیک در نظر گرفته می شد.
یافته ها: از ۲۷ بیمار تمام آن ها تحت لاپاراسکوپی قرار گرفتند. ۹۲٫۵ درصد از بیماران در پیگیری میانگین ۲۲ ماهه (۳ تا ۳۲ ماه) بهبود علامتی و ۹۶٫۲ درصد بهبود تصویربرداری داشتند.
بحث و نتیجه گیری: پیگیری طولانی مدت،بر شیوه جراحی لاپاراسکوپیک دکورتیکاسیون کلیه به عنوان روش موثر برای درمان کیست های علامت دار تاکید کرده است.
به دلیل موفقیت بیشتر و طولانی مدت درمان لاپاراسکوپیک و نیز کمتر تهاجمی بودن آن، لاپاراسکوپی به عنوان یک روش قابل قبول در درمان این ضایعات مطرح می باشد.