مقاله ارزیابی مقدماتی پیامدهای «طرح باغ ویلا» (باغشهر) در رشد فضاهای شهری (نمونه موردی شهریار) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در جغرافیا از صفحه ۲۵۱ تا ۲۶۸ منتشر شده است.
نام: ارزیابی مقدماتی پیامدهای «طرح باغ ویلا» (باغشهر) در رشد فضاهای شهری (نمونه موردی شهریار)
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شهر
مقاله محیط زیست شهری
مقاله فضای سبز
مقاله باغ ویلا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اسمعیلی فضل اله
جناب آقای / سرکار خانم: متقی افشین
جناب آقای / سرکار خانم: وقاری مژگان
جناب آقای / سرکار خانم: حسینی امینی حسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
امروزه شهرها از دو نماد جغرافیایی (محیط طبیعی و محیط انسان ساخت) بهره مند هستند. بشر امروزه در پی فعالیت های روزانه و در تکاپو برای گذران زندگی روزمره و معاش خود و در جهت احداث مسکن، چه به عنوان سرپناه و چه به منظور سرمایه گذاری، مستمرا این دو نماد را تغییر شکل داده و محیط زیست شهری را دگرگون می سازد. در این فرآیند فضاهای سبز، باغ ها و جنگل ها تبدیل به آسمان خراش ها و شهرک های مسکونی می شوند. شهرنشینان امروزی با احساس خلائی عمیق از دستیابی به طبیعت، خود را به دور از آسایش و آرامش راستین می یابند.
منابع طبیعی، کشاورزی، باغات پیرامون شهرها همه و همه بشر شهرگرا را به سوی خود می خواند تا از فشارهای زندگی شهری بکاهد و روح انسانی را دوباره زنده کند اما گسترش فیزیکی شهرها منجر به از بین رفتن محیط طبیعی پیرامونی و زمین های زراعی شده است. در این میان طرح «باغ ویلا» از دید مدیران شهری بخشی از تلاش برای پایدار ساختن فضای سبز شهرها و یکی از راه حل هایی است که برای حل مشکلات محیط زیست شهری در نظر گرفته شده است. در این تحقیق پس از بررسی انجام شده از وضع موجود شهریار به عنوان نمونه موردی، در نهایت به ابعاد منفی و مثبت این طرح پی برده و موفقیت آمیز بودن و یا نبودن این طرح را آشکار نموده ایم.