مقاله ارزیابی شاخص های دموگرافیک و بالینی بیماران تحت عمل جراحی گرافت بایپس شریانهای کرونری (CABG) و بررسی عوامل خطرساز آترواسکلروزیس و بیماری شریانهای کرونری در آنها، در بیمارستان فوق تخصصی ولی عصر (عج) ناجا در سال ۱۳۸۷ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در طب انتظامی از صفحه ۱۴۲ تا ۱۵۳ منتشر شده است.
نام: ارزیابی شاخص های دموگرافیک و بالینی بیماران تحت عمل جراحی گرافت بایپس شریانهای کرونری (CABG) و بررسی عوامل خطرساز آترواسکلروزیس و بیماری شریانهای کرونری در آنها، در بیمارستان فوق تخصصی ولی عصر (عج) ناجا در سال ۱۳۸۷
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شاخص های دموگرافیک و بالینی
مقاله جراحی گرافت عروق کرونر
مقاله آترواسکلروزیس

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اصدق پور اسماعیل
جناب آقای / سرکار خانم: مظاهری مهدی
جناب آقای / سرکار خانم: شیرزاد هادی
جناب آقای / سرکار خانم: مقدم عباسعلی
جناب آقای / سرکار خانم: فرقانی محمد
جناب آقای / سرکار خانم: پرهیزگار سیداحسان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: بیماری های قلبی – عروقی (Cardiovascular disease, CVD) و آترواسکلروزیس عروق کرونری از علل اصلی مرگ و میر و موربیدیته در جهان هستند. شناخت و پیشگیری از عوامل خطرساز اترواسکلروزیس نه تنها میزان بروز بیماریهای عروق کرونری قلب را در جامعه کاهش می دهد، بلکه باعث افزایش اثربخشی و بهبود پیش آگهی درمانهای پرهزینه ای که برای مبتلایان به بیماریهای عروق کرونری انجام می گیرد، می شود. بیماران مبتلا به بیماری پیشرفته شریانهای کرونری اغلب تحت جراحی گرافت بایپس شریانهای کرونریCoronary artery bypass grafting, CABG) ) قرار می گیرند. به این منظور جهت مطالعه عوامل خطرساز CAD، این پژوهش با هدف ارزیابی شاخصهای دموگرافیک و بالینی بیمارانی که در بیمارستان فوق تخصصی ولی عصر ناجا تحت عمل جراحی CABG قرار گرفتند و بررسی عوامل خطرساز آترواسکلروزیس و بیماری شریانهای کرونری در آنها انجام گرفت.
مواد و روش ها: این پژوهش در قالب یک مطالعه توصیفی و مقطعی گذشته نگر با مراجعه به بخش بایگانی بیمارستان فوق تخصصی ولی عصر ناجا و استفاده از پرونده های مربوط به بیماران قلبی عروقی که تحت عمل جراحی CABG قرار گرفته بودند، انجام گردید. داده های دموگرافیک، نتایج آزمایشات، معاینات و اطلاعات مربوط به عوامل خطرساز آترواسکلروزیس و بیماری عروق کرونری قلب مربوط به ۱۲۰ بیمار که تحت عمل CABG قرار گرفته بودند، جمع آوری شد و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: از مجموع ۱۲۰ بیمار، ۱۱۹ بیمار مرد بودند و فقط یک نفر زن بود. ۹۲ نفر (۷۶٫۷ درصد) از بیماران سابقه ای از مصرف سیگار نداشتند و ۲۸ نفر (۲۳٫۳ درصد) سیگار می کشیدند. ۲۷٫۵ درصد بیماران سابقه تشخیص دیابت را درشرح حال خود داشتند که بیش از ۹۵ درصد آنها تحت درمان با داروهای خوراکی پایین آورنده قندخون بودند و در ارزیابی های بیوشیمیایی انجام شده نیز تنها ۲۰ درصد بیماران دچار قند خون بالا و ۳۳٫۳ درصد قندخون مختل بودند. ۱۸٫۳ درصد بیماران در شرح حال خود سابقه دیس لیپیدمی داشتند و درارزیابی های بیوشیمیایی انجام شده نیز، ۱۱٫۷ درصد دارای سطوح کلی کلسترول بالا و ۲۷٫۵ درصد دارای سطح کلسترول مختل بودند. ۳۰٫۸ درصد بیماران دچار اضافه وزن (BMI= 24.7-26.9) و ۳۵ درصد مبتلابه چاقی درجه اول (BMI= 27-29.9) و 15.8 درصد آنها دچار چاقی مرضی (BMI>30) بودند. ۳۸٫۳ درصد افراد سابقه پرفشاری خون را در شرح حال خود ذکر کردند.
نتیجه گیری: یافته های این مطالعه بیانگر آنست که علی رغم شناخت ما از بسیاری از عوامل خطرساز بیماری های قلبی – عروقی در مطالعات، نحوه اثر و تعامل این عوامل با یکدیگر و تاثیر آنها از سایر فاکتورهای رفتاری، ژنتیکی، و بیومدیکال در ایجاد آترواسکلروزیس و بیماری قلبی – عروقی بسیار پیچیده و نیازمند مطالعات و بررسی های گسترده تری است.