مقاله ارزیابی زمین های شهری با هدف مکان یابی دفن مواد زائد جامد شهری با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) (نمونه موردی شهرستان جلفا) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۱ در فصل نامه جغرافیایی چشم انداز زاگرس از صفحه ۹۳ تا ۱۱۰ منتشر شده است.
نام: ارزیابی زمین های شهری با هدف مکان یابی دفن مواد زائد جامد شهری با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) (نمونه موردی شهرستان جلفا)
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مکان یابی بهینه
مقاله دفن مواد زائد جامد
مقاله شهر جلفا
مقاله Arc GIS
مقاله AHP

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: زیاری کرامت اله
جناب آقای / سرکار خانم: اباذرلو شهرام
جناب آقای / سرکار خانم: اباذرلو سجاد
جناب آقای / سرکار خانم: موسی خانی کامران

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
طبق گزارشات بخش خدمات شهری شهرداری جلفا روزانه به طور متوسط ۵۱ تن زباله تولید می شود. از میان روش های مختلف دفع زباله به صورت تلنبار از مهم ترین روش هایی بوده است که مدیریت شهری جلفا در طی سال های استفاده از این مکان بر آن تکیه نموده است. این امر مشکلاتی مانند خروج شیرابه، آلودگی خاک، بوی بد، آتش سوزی، پراکندگی زباله و غیره را در محل دفن به وجود آورده است. به منظور جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی باید تلاش کرد ضمن انتخاب مناسب ترین مکان برای دفن آن ها، این مواد به صورت بهداشتی و در فضایی خارج مناطق مسکونی دفن و معدوم شوند. برای انتخاب مکان صحیح دفن مواد زائد جامد باید معیارهایی مانند شیب، جهت شیب، فاصله از گسل، فاصله از مناطق مسکونی و خطوط ارتباطی و انتقال نیرو و … مورد توجه قرار گیرد. در این پژوهش تاکید ما بر مکان یابی اصولی دفن مواد زائد جامد شهری جلفا می باشد و برای این منظور داده های رقومی مورد نیاز جمع آوری و سپس به محیط Arc GIS برده شد. پس از تشکیل پایگاه اطلاعاتی و آماده سازی لایه ها با به کارگیری روش AHP توانستیم مکان های بهینه دفن پسماند در منطقه را از طریق روش تحلیل سلسله مراتبی و در قالب ۵ کلاس معین نماییم. در آخر نیز زمین هایی با مساحت ۳۲ هکتار به بالا را از میان زمین های کلاس پنجم جهت بهترین مکان برای دفن پسماند برای بازه ۲۰ ساله انتخاب شد.