مقاله ارزیابی روند تحصیلی دانشجویان پزشکی دوره بالینی دانشگاه علوم پزشکی سمنان، طی ده سال تحصیلی (۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در توسعه آموزش در علوم پزشکی از صفحه ۲۸ تا ۳۳ منتشر شده است.
نام: ارزیابی روند تحصیلی دانشجویان پزشکی دوره بالینی دانشگاه علوم پزشکی سمنان، طی ده سال تحصیلی (۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹)
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله وضعیت آموزشی
مقاله امتحان جامع
مقاله پیش کارورزی
مقاله پزشکی سمنان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مهرعلی زاده سمیرا
جناب آقای / سرکار خانم: رضایی حامد
جناب آقای / سرکار خانم: حشمتی فر سجاد
جناب آقای / سرکار خانم: پازکی رامین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: امتحان جامع پیش کارورزی، به عنوان آخرین آزمون سراسری دوره پزشکی عمومی، نشان دهنده وضعیت تحصیلی دانشگاهی و مخصوصا مقطع بالینی است؛ از سویی دیگر، ارزیابی های طولانی مدت نتایج این آزمون ها، می تواند به برنامه ریزی های منطقی تر، جهت رفع معایب و حفظ موفقیت ها در آینده منتهی گردد.
روش بررسی: دراین مطالعه گروهی- تاریخی، تمام دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سمنان، که در یکی از سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹، در آزمون جامع پیش کارورزی شرکت کرده بودند، به روش سرشماری انتخاب شدند؛ اطلاعات آن ها با کسب اجازه از مسوولان آموزش دانشکده پزشکی، جمع آوری شده، با آنالیز توصیفی تحلیل گردید.
یافته ها: تعداد کل ۳۱۶ نفر، بیش ترین تعداد در گروه آزمون اسفند ۱۳۸۱ (۳۵ نفر) و کم ترین، در اسفند ۱۳۸۸ (۴ نفر) بود. بهترین وضعیت تحصیلی، به اسفند ۱۳۸۷ (با میانگین ۱۳۷) و ضعیف ترین، به اسفند ۱۳۸۰ (بامیانگین ۱۰۵) مربوط می شد. وضعیت نمرات در ۵ سال اول (با میانگین ۱۱۲٫۶)، بهتر از ۵ سال دوم (با میانگین ۱۱۶٫۲) بود. بهترین وضعیت، در دروس بیماری های کودکان، بیماری های پوست و جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی، و ضعیف ترین، در دروس آمار واپیدمیولوژی، زنان و زایمان و چشم پزشکی مشاهده گردید. در کل، بین نمرات در گروه های آزمون اسفند و شهریور، ارتباط معناداری مشاهده نشد.
نتیجه گیری: توصیه می گردد مسوولین آموزش دانشگاه به بررسی علل افت و یا پیشرفت نمرات امتحان جامع پیش کارورزی در سال های مختلف بپردازند و نیز، ارزیابی های طولانی مدت وضعیت آموزشی در سال های مختلف، به پژوهشگران سایر دانشگاه ها پیشنهاد می گردد.