مقاله ارزیابی حساسیت و ویژگی نمای مقیاس بندی نوارمغزی در تشخیص سکته مغزی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۱ در پژوهش در پزشکی از صفحه ۸۲ تا ۸۸ منتشر شده است.
نام: ارزیابی حساسیت و ویژگی نمای مقیاس بندی نوارمغزی در تشخیص سکته مغزی
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نوارمغزی
مقاله سکته مغزی
مقاله تجزیه و تحلیل توسانات حذف شیب چند فرکتالی
مقاله حساسیت و اختصاصیت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: برجسته سعید
جناب آقای / سرکار خانم: نویدی حمیدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: حسن پورعزتی مجید
جناب آقای / سرکار خانم: قره گزلی کورش
جناب آقای / سرکار خانم: آقایاری هادی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: با توجه به اهمیت تشخیص سریع سکته مغزی و پیشرفت های نوین در علوم اعصاب، استفاده از نوار مغزی کمی شده در بررسی عملکردهای مغز در شرایط مختلف از جمله خواب، بیهوشی، صرع و هیپنوتیزم روشی موثر و کارا می باشد. ‎در این پژوهش، امواج نوار مغزی ثبت شده از بیماران دچار سکته مغزی در حالت استراحت با چشمان بسته مورد ثبت و پردازش قرار گرفته و نتایج حاصل از این پردازش با نظرات پزشکان متخصص مقایسه شد.
روش بررسی: تحقیق به روش تشخیص انجام گرفت. در این پژوهش، دو نمای مقیاس بندی را با به کارگیری روش تجزیه و تحلیل نوسانات حذف شیب چند فرکتالی از نوارمغزی ‎‎۱۷فرد سالم و ‎‎‎۱۲ ‎‎فرد بیمار از هر دو جنس با مرتبه (q=2.37) به کمک نرم افزار Matlab محاسبه کرده و سپس با بکارگیری این نمای مقیاس بندی و استفاده از پردازش عددی، دو فاکتور (h,n)برای تفکیک افراد بیمار از سالم بر اساس نوار مغزی آنها بدست آمد. ارزش پیش بینی مثبت و ارزش پیش بینی منفی نمای مقیاس بندی به دست آمده از نوار مغزی نسبت به تشخیص واقعی محاسبه گردید.
یافته ها: از ۲۹ نفر مورد بررسی که ۱۷ نفر سالم و ۱۲ نفر بیمار، ارزش پیش بینی مثبت و ارزش پیش بینی منفی نوار مغزی در تشخیص سکته مغزی ۱۰۰ درصد بود.
نتیجه گیری: این روش بدون نیاز به عملیات پیچیده و وقت گیر مانند انجام تجزیه و تحلیل فوریر و تبدیل سری زمانی به فرکانسی و همچنین بی نیاز از نرم افزار تخصصی خاصی امکان تجزیه و تحلیل آسان و تشخیص سریع بروز سکته را براساس نوار مغزی در بیماران فراهم می آورد و می تواند در زمان عدم دسترسی به پزشک متخصص جهت تشخیص سکته مغزی بر اساس نوار مغزی کمک شایانی به کادر پزشکی بکند و به نظر می رسد که نمای مقیاس بندی بدست آمده توان لازم برای تشخیص سکته مغزی را داراست و همچنین تحقیقات بیشتری را نیز در این مورد توصیه می نماییم.