مقاله ارزیابی حساسیت زیست محیطی سوسری های شبکه فاضلاب بندرعباس نسبت به سموم پیروتیروئید و کاربامات که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۳ در مجله پزشکی هرمزگان از صفحه ۳۷ تا ۴۴ منتشر شده است.
نام: ارزیابی حساسیت زیست محیطی سوسری های شبکه فاضلاب بندرعباس نسبت به سموم پیروتیروئید و کاربامات
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سوسری ها
مقاله حشره کش ها
مقاله بندرعباس

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دهقانی محسن
جناب آقای / سرکار خانم: صادقی گوغری حمید
جناب آقای / سرکار خانم: عزیزی کوروش

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: شبکه فاضلاب رو شهر بندرعباس یکی از مناطق وفور سوسری ها به شمار می رود. با توجه به مدت کوتاهی که از بهره برداری این شبکه از سال ۱۳۷۳ سپری شده است، نیاز به بررسی جمعیت سوسری ها و مناسب ترین راه مبارزه با این حشره احساس می شود. به ویژه اینکه اینگونه حشرات پس از مدتی نسبت به سموم مورد استفاده مقاوم خواهند شد.
روش کار: در این تحقیق از بین سموم رایج تجاری و مجاز گروه سموم پیروتیروئید و کاربامات چهار سم دلتامترین، سایپرمترین، پرمترین و سوین جهت آزمایش میزان اثر بخشی بر روی سوسری های شبکه فاضلاب بندرعباس انتخاب شد.
نتایج: نتایج صید سوسری به روش نمونه برداری تصادفی- خوشه ای از شبکه فاضلاب بندرعباس نشان داد که پراکنش و تراکم سوسری ها در منطقه شرق شهر بندرعباس (از جمله شهرک پگاه و شهرک توحید) بیشتر از غرب شهر می باشد. نتایج وفورگیری همچنین وجود گونه های سوسری آمریکایی و آلمانی را تایید کرد. به علاوه نتایج استفاده از سموم در دوزهای ساخته شده پس از تجزیه و تحلیل آماری نشان داد سم دلتامترین با دوز ۳٫۱۲۵ ml/m2 بهترین تاثیر را در مرگ و میر سوسری ها داشته است.
نتیجه گیری: اقلیم گرم و مرطوب شهر بندرعباس، بهترین شرایط برای سوسری ها به ویژه سوسری آمریکایی که جمعیت غالب را در شبکه فاضلاب رو شهر به خود اختصاص داده است، می باشد و سموم دلتامترین، سایپرمترین، پرمترین و سوین اثربخشی لازم را برای حذف آنها نشان می دهد.