مقاله ارزیابی تاثیر هماهنگ‌سازی بهره‌برداری توامان از سامانه چند مخزنی حوضه‌ آبخیز کرخه در مراحل مختلف توسعه‌ بر تامین بلند مدت آب که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در مهندسی منابع آب از صفحه ۹۹ تا ۱۱۵ منتشر شده است.
نام: ارزیابی تاثیر هماهنگ‌سازی بهره‌برداری توامان از سامانه چند مخزنی حوضه‌ آبخیز کرخه در مراحل مختلف توسعه‌ بر تامین بلند مدت آب
این مقاله دارای ۱۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بهینه‌سازی
مقاله سامانه‌ی منابع آب
مقاله بهره‌برداری از مخزن
مقاله حوضه‌‌ آبخیز کرخه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ایازی امیر
جناب آقای / سرکار خانم: کریمی اکبر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
با ساختن سازه‌های جدید تامین آب، طرح های آبیاری، صنعتی و توسعه‌‌ شهرها، ساختار حوضه‌‌ آبخیز، و به تبع آن، شرایط سامانه آبی حوضه‌ دچار تغییر می‌گردد. در چنین شرایطی، استفاده از شیوه‌ بهره‌برداری موجود، علاوه بر این که بهینه نیست، منجر به هزینه‌های گوناگون اقتصادی و اجتماعی نیز می‌گردد؛ بنابراین، نیاز به هماهنگ‌سازی بهره‌برداری با شرایط جدید، و به‌روزرسانی قواعد بهره‌برداری و منحنی های فرمان سدها می‌باشد. در این پژوهش، به موضوع هماهنگ‌سازی بهره‌برداری از سامانه آبی و به‌روزرسانی قواعد بهره‌برداری از آبگیر سدها در مراحل گوناگون توسعه‌‌ حوضه‌ آبخیز، پرداخته شده است. برای این منظور، یک شبیه بهینه‌سازی بهره‌برداری بلند مدت از سامانه‌ی آبی ساخته شده است، که اثرات بالادست بر پایین‌دست، و اثرات بلند مدت بهره‌برداری از سامانه‌ آبی را در نظر گرفته، و به‌نحوی عملکرد سامانه آبی را هماهنگ می‌نماید، که اهداف بهره‌وران در افق بلند مدت برنامه‌ریزی تا حد ممکن تامین گردد. کاربرد شبیه در ارزیابی تاثیر هماهنگ‌سازی و به‌روزرسانی بهره‌برداری از سامانه‌ آبی کرخه نشان می‌دهد که در شرایط ساختن سدهای کرخه، سیمره و سازبن، چنانچه از منحنی های فرمان معمول سدها، که به صورت مجزا برای هر سدی تهیه می‌گردد، استفاده شود،۶۰% از نیازهای آبی تامین نمی‌گردد در حالی که در شرایط هماهنگ‌شده، تمامی نیازها تامین می‌شوند. علاوه براین، عدم هماهنگ‌سازی بهره‌برداری از سامانه‌ی آبی کرخه، و به‌روزرسانی قواعد بهره‌برداری از آبگیر سدها، ۵۰% قابلیت اطمینان تامین تقاضاهای آبی را در یک افق ۲۰ ساله در مقایسه با عملکرد هماهنگ شده کاهش می‌دهد.