مقاله ارزیابی انواع روش های مقاوم سازی سازه های زیرزمینی در برابر تهدیدات ناشی از انفجار با استفاده از روش تحلیل سلسله مراتبی AHP (یادداشت فنی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۲ در مهندسی تونل و فضاهای زیرزمینی از صفحه ۶۵ تا ۷۵ منتشر شده است.
نام: ارزیابی انواع روش های مقاوم سازی سازه های زیرزمینی در برابر تهدیدات ناشی از انفجار با استفاده از روش تحلیل سلسله مراتبی AHP (یادداشت فنی)
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سازه های زیرزمینی
مقاله مقاوم سازی
مقاله تهدید
مقاله انفجار
مقاله AHP

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: لعل عارفی شاهین
جناب آقای / سرکار خانم: بیطرفان مهدی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سازه های زیرزمینی مقاوم سازی تهدید انفجار AHP در طراحی سازه های زیرزمینی معمولا یک تهدید به عنوان تهدید مبنا در نظر گرفته و بارگذاری سازه ها بر اساس این تهدید انجام می شود. با افزایش قدرت نفوذ و تخریب جنگ افزارهای دشمن، ممکن است سازه های موجود دارای مقاومت کافی در برابر این سلاح ها نباشند. در این حالت مقاوم سازی می تواند گزینه مناسبی باشد. در این مقاله ابتدا انواع روش های مقاوم سازی فضاهای زیرزمینی بیان و سپس شاخص های تاثیرگذار بر روی روش های مقاوم سازی فضاهای زیرزمینی استخراج و رتبه بندی شده است. در ادامه هر یک از این روش ها با توجه به شاخص های در نظر گرفته شده با یکدیگر مقایسه و وزن تاثیرگذاری هر یک تعیین شده است. این پژوهش نشان می دهد ایجاد موج گیر و خم های کافی در سازه های زیرزمینی به عنوان بهترین گزینه برای مقاوم سازی فضاهای زیرزمینی است. همچنین استفاده از الیاف پلیمری، ایجاد حفره هایی به عنوان تله انفجاری، استفاده از دال های انفجاری، استفاده از میراگر ها و استفاده از مصالح پلی استایرن به ترتیب در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.