مقاله ارزشگذاری اقتصادی کارکردهای بازاری منابع زیست محیطی دریاچه ارژن – پریشان با تاکید بر گونه های آبزی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در علوم و تکنولوژی محیط زیست از صفحه ۷۵ تا ۸۹ منتشر شده است.
نام: ارزشگذاری اقتصادی کارکردهای بازاری منابع زیست محیطی دریاچه ارژن – پریشان با تاکید بر گونه های آبزی
این مقاله دارای ۱۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اقتصاد زیست محیطی
مقاله تالاب،ارزشگذاری،ارزش تجاری
مقاله قیمت بازار
مقاله دریاچه ارژن و پریشان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عباس پور مجید
جناب آقای / سرکار خانم: عابدی زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: احمدیان مجید
جناب آقای / سرکار خانم: ظفری فرزانه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ارزشگذاری اقتصادی منابع زیست محیطی، ابزاری برای آشنا کردن مردم با خدمات و محصولات ارایه شده توسط عملکردهای زیست محیطی است.
این مقاله یافته های اصلی پژوهش در دشت ارژن و دریاچه پریشان را به منظور برآورد ارزش کالا و خدمات مختلف فراهم شده توسط این مکان طبیعی را که به عنوان منطقه حفاظت شده شناخته شده است، بر اساس قیمت بازار انعکاس می دهد.
پس از تعیین مرزهای طبیعی و اجتماعی – سیاسی منطقه، تمام کالا و خدمات زیست محیطی شناسایی شدند. سپس، پرسشنامه های مرتبط به هر یک از کالا و خدمات، به طور مناسب طراحی و تکمیل شده و در مرحله بعد توسط نرم افزار Eviews مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
بر اساس نتایج نهایی، ارزش فعالیت ماهیگیری در منطقه، ۱۵۹۷ میلیارد ریال (۱۶۸ میلیون دلار)، گیاهان دارویی در حدود ۴۸ میلیارد ریال (۵ میلیون دلار)، میوه های طبیعی، ۳۶ میلیارد ریال (۳ میلیون دلار)، علوفه، ۶۹۵۷ میلیارد ریال (۷۳۲ میلیون دلار) و آب، ۵۶۹۴ میلیارد ریال (۵۹۹ میلیون دلار) برای دوره زمانی یکسال (۱۳۸۷) محاسبه شد.
با توجه به موارد ذکر شده، ارزش کل کارکردها و خدمات محاسبه شده منطقه مورد مطالعه ۲۴۴۵۷ میلیارد ریال (۲۵۷۴ میلیون دلار) تخمین زده شد.