مقاله ارتباط ویژگی های فیزیکی در معماری داخلی آشپزخانه با میزان خستگی در بانوان (نمونه مورد مطالعه: بانوان ساکن در مجتمع مسکونی آسمان تبریز) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۸۹ در زن و مطالعات خانواده از صفحه ۱۳۷ تا ۱۴۹ منتشر شده است.
نام: ارتباط ویژگی های فیزیکی در معماری داخلی آشپزخانه با میزان خستگی در بانوان (نمونه مورد مطالعه: بانوان ساکن در مجتمع مسکونی آسمان تبریز)
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بانوان
مقاله معماری داخلی
مقاله آشپزخانه
مقاله ویژگی های فیزیکی
مقاله خستگی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: طوفان سحر
جناب آقای / سرکار خانم: شهبازی هدایت
جناب آقای / سرکار خانم: منتظر فرناز

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تاثیر معماری بر رفتار و فعالیت های مخاطبان فضا و کاربران محیط، امری بدیهی و غیر قابل اجتناب است. دانش معماری سعی در تدوین فضاهای مناسب جهت تامین حداکثر لذت و نشاط را داشته و با کمک گیری از اصول مربوطه در این زمینه (ویژگی های فیزیکی مانند فضا، نور، رنگ، چیدمان و …) می کوشد محیط زیست بهتری را برای استفاده کنندگان ایجاد نماید. در این پژوهش با استناد به طراحی معماری آشپزخانه های مجتمع مسکونی آسمان تبریز، دلایل تاثیر طراحی فضا را بر قشر خاصی از کاربران (بانوان) بررسی نموده، مشخصه های خستگی و هم چنین لذت کار در آن بررسی شد. این تحقیق در حالت کلی به ارتباط بین معماری داخلی آشپزخانه و میزان خستگی بانوان و به طور خاص در این مقاله به بخشی از آن یعنی عوامل فیزیکی در این فرایند می پردازد. هدف اصلی تبیین چرائی و چگونگی تاثیر فضای معماری مکان آشپزخانه بر روحیه بانوان بوده، روش تحقیق مبتنی بر روش توصیفی- تحلیلی ست با توزیع ۲۰۰ پرسشنامه در بین بانوان چهار بلوک مجتمع مسکونی آسمان تبریز به طور اتفاقی، اطلاعات و داده های مربوط به تحقیق به دست آمد که با استفاده از نرم افزار SPSS تحلیل و مورد استفاده قرار گرفت. بهره گیری از ویژگی های فیزیکی کافی در کنار مبلمان و شناخت نیازهای طراحی داخلی به ویژه متناسب با نیازهای خانم خانه از خصوصیات طراحی داخلی معماری آشپزخانه است که در روحیات و واکنش های رفتاری بانوان استفاده کننده تاثیر می گذارد.