مقاله ارتباط شاخص های عملکرد با میزان انرژی مصرفی در بیمارستان های منتخب دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال های ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد و تیر ۱۳۹۳ در پایش از صفحه ۲۷۷ تا ۲۸۳ منتشر شده است.
نام: ارتباط شاخص های عملکرد با میزان انرژی مصرفی در بیمارستان های منتخب دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال های ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مصرف انرژی
مقاله شاخص های تخت
مقاله تخت روز اشغالی
مقاله متوسط روزهای بستری

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: گودرزی سحر
جناب آقای / سرکار خانم: پوررضا ابوالقاسم
جناب آقای / سرکار خانم: کاووسی زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: الماسیان کیا عبداله

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
نزدیک به ۱۰ درصد از سبد هزینه جاری بیمارستان ها، صرف خرید حامل های انرژی می شود. تعیین میزان انرژی مصرفی بر اساس تخت بیمارستانی، می تواند به عنوان یک معیار در محاسبه هزینه مصرف انرژی در بیمارستان ها محسوب گردد. همچنین هزینه واقعی تخت روز و تعیین سهم انرژی در بودجه بیمارستان ها و شناسایی بیمارستان هایی که مصرف انرژیی بالایی دارند، بسیار موثر و مفید است. مطالعه حاضر، از نوع کاربردی و به صورت مقطعی در یک دوره سه ساله (۱۳۸۹-۱۳۸۷) انجام شد. جامعه پژوهش، شامل ۶ بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران (بیمارستان های امام خمینی (ره)، ولیعصر (عج)، دکتر شریعتی، بهارلو، مرکز طبی کودکان و فارابی) بود. برای انجام این مطالعه به دو دسته اطلاعات نیاز بود: اطلاعات مربوط به مصرف انرژی که با مراجعه مستقیم به بیمارستان ها و دریافت قبوض آب، برق و گاز به دست آمده و اطلاعات مربوط به شاخص های تخت که از مرکز فناوری و اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی تهران گرد آوری شد. تحلیل داده ها نیز با استفاده از نرم افزار SPSS صورت گرفت.
در طول مدت سه سال، میانگین مصرف آب ۲٫۹۹ و برق ۱۳٫۳۸ تا ۲۲٫۳۰ برابر مصرف استاندارد جهانی و میانگین مصرف گاز به ازای هر تخت روز، ۱۹٫۵ متر مکعب بوده است. بین متغیرهای مربوط به تخت با مصرف برق، آب و گاز، همبستگی معنی دار مثبت وجود داشت. استفاده از سامانه های مدیریت مصرف انرژی جهت صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان ضروری به نظر می رسد. با تشکیل کمیته مصرف انرژی و برقراری سمتی در مراکز سلامت، تحت عنوان ناظر ویژه انرژی، برنامه ریزی هدفمند در جهت بهینه سازی و آموزش و فرهنگ سازی مصرف انرژی در بین پرسنل و مدیران بیمارستان و ترویج راهکارهای خلاقانه، می توان به بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه های جاری بیمارستان دست یافت.