مقاله ارتباط سن و سابقه کار با آسیب های ناشی از حوادث شغلی در معادن و صنایع معدنی ایران طی سال های ۸۲-۱۳۹۰ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهمن ۱۳۹۱ در علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران) از صفحه ۲۰ تا ۲۸ منتشر شده است.
نام: ارتباط سن و سابقه کار با آسیب های ناشی از حوادث شغلی در معادن و صنایع معدنی ایران طی سال های ۸۲-۱۳۹۰
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آسیب های شغلی
مقاله سن
مقاله سابقه کار
مقاله بروز
مقاله معدن کاری
مقاله صنایع فلزی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عقیلی نژاد ماشااله
جناب آقای / سرکار خانم: کوهپایه زاده جلیل
جناب آقای / سرکار خانم: نوری محمدکاظم
جناب آقای / سرکار خانم: گل آبادی مجید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: سالانه حدود ۲۵۰ میلیون حادثه شغلی و تعداد زیادی ناتوانی های موقت یا دائمی ناشی از آنها در جهان رخ می دهد که قسمت عمده آنها قابل پیشگیری هستند. صنایع معدنی و فلزی جزو پرحادثه ترین صنایع دنیا به حساب می آیند. هدف ما در این مطالعه بررسی میزان بروز ، ویژگی های سنی و سابقه کار در حوادث شغلی در معادن و صنایع معدنی ایران بود.
روش کار: در یک مطالعه گذشته نگر اطلاعات مربوط به حوادث شدید و مرگ های ناشی از کار در کارکنان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) از فروردین سال ۱۳۸۲ تا پایان شهریور ۱۳۹۰ از پایگاه داده های حوادث شغلی آن سازمان استخراج گردید. ویژگی های حادثه شامل نوع آن، عضو آسیب دیده، نتیجه حادثه و نیز سن و سابقه کار حادثه دیدگان در زیر گروه هایی دسته بندی شدند. سپس میزان بروز و ویژگی های حوادث در افراد بر اساس گروه های سن و سابقه کار بررسی گردید.
یافته ها: تعداد حوادث شدید گزارش شده در دوره مطالعه ۱۰۰۳۲ مورد و تعداد مرگ ۱۹۷ مورد بود. میانگین سن افراد حادثه دیده ۸٫۴±۳۳٫۹ سال و میانگین سابقه کار آنها ۶٫۶±۷٫۷ سال بود. سن ۷۶% حادثه دیدگان زیر ۴۰ سال بود. %۴۹٫۹ از آنها سابقه کار کمتر از ۵ سال داشتند. شایع ترین نوع حادثه در کل حوادث، برخورد یا ضربه (۲۷%) و به دنبال آن افتادن (%۲۴٫۱) بود. شایع ترین عضوهای آسیب دیده بدن اندام تحتانی (%۳۳٫۳) و اندام فوقانی (۳۳%) بودند و غالبا شایع ترین نتیجه حادثه، کوفتگی و پیچ خوردگی (%۴۲٫۴) بود. در بین گروه های سنی و سابقه کار از نظر ویژگی های حوادث تفاوت هایی وجود داشت.
نتیجه گیری: حوادث شغلی در معادن و صنایع معدنی ایران در سنین پایین تر و در افراد کم سابقه فراوانی بالاتری دارد. گروه های خطر حوادث شغلی باید مورد توجه ویژه قرار گرفته و برنامه ریزی مناسب برای آنها انجام شود.