مقاله ارتباط تصویر بدنی دختران نوجوان چاق شهر تهران با افسردگی، اضطراب و تنش که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مرداد و شهریور ۱۳۹۳ در پایش از صفحه ۴۳۳ تا ۴۴۰ منتشر شده است.
نام: ارتباط تصویر بدنی دختران نوجوان چاق شهر تهران با افسردگی، اضطراب و تنش
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله چاقی
مقاله تصویر بدنی
مقاله افسردگی
مقاله اضطراب
مقاله تنش

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: گلیان تهرانی شهناز
جناب آقای / سرکار خانم: قیاسوند ملیحه
جناب آقای / سرکار خانم: میرمحمدعلی ماندانا
جناب آقای / سرکار خانم: مهران عباس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چاقی، مشکل مهم سلامت عمومی در سراسر جهان است. اضافه وزن در نوجوانی، اثرات زیادی بر سلامتی می گذارد. ۸۰ درصد از نوجوانان چاق تبدیل به بالغان چاق می شوند. ارتباط بین وزن و اختلالات خلقی کمتر شناخته شده است.
همه گیری چاقی، نیاز به تلاش های پیشگرانه و مداخله ای با هدف قرار دادن جوانان و کودکان دارای اضافه وزن دارد. در این مطالعه توصیفی- مقطعی، ۸۳۷ دانش آموز نوجوان دختر سنین ۱۳ تا ۱۸ سال، در ۴ دبیرستان شهر تهران (منطقه ۱۳) بر اساس نمونه گیری خوشه ای شرکت داشتند. ابزار گرد آوری داده ها سه پرسشنامه شامل: پرسشنامه اطلاعات فردی- اجتماعی شرکت کنندگان، پرسشنامه روابط چند بعدی بدن (The Multidimensional Body-Self Relations Questionnaire-MBSRQ) و پرسشنامه استاندارد افسردگی، اضطراب و تنش (Sepression Anxiety and Stress Scale-DASS 21) بود.
یافته های حاصل از پژوهش نشان داد بین تصویر بدنی دختران نوجوان چاق با افسردگی، اضطراب و تنش ارتباط آماری معنی دار و منفی وجود دارد؛ به عبارت دیگر با کاهش امتیاز تصویر بدنی، امتیاز افسردگی، اضطراب و تنش دانش آموزان دختر نوجوان چاق در حد معنی دار افزایش می یابد.
چاقی علاوه بر مشکلات جسمی، مشکلات روحی را نیز به همراه دارد؛ بنابراین توجه و درمان مشکلات روحی، علاوه بر مشکلات جسمی چاقی دارای اهمیت است.