مقاله اختلالات پردازش شنوایی در سالمندان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در طب توانبخشی از صفحه ۵۸ تا ۶۶ منتشر شده است.
نام: اختلالات پردازش شنوایی در سالمندان
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پردازش شنوایی
مقاله سالمندی
مقاله شنوایی دو گوشی
مقاله پردازش زمانی
مقاله شنوایی دایکوتیک
مقاله شناخت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ناظری احمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: لطفی یونس
جناب آقای / سرکار خانم: موسوی عبداله
جناب آقای / سرکار خانم: ضمیری فرزانه
جناب آقای / سرکار خانم: دلفی مریم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه و اهداف: سالمندی واقعیتی است که توجه به آن از ضروری ترین اولویت های نظام سلامت هر کشوری می باشد. از آنجا که امروزه با افزایش امید به زندگی، دوران سالمندی طولانیتر گردیده است باید به نیازهای ارتباطی سالمندان توجه ویژه ای مبذول داشت. سالمندی تاثیرات عملکردی محسوسی بر فرآیندهای پردازشی در حوزه ی شنوایی و البته گفتار می گذارد که تقلیل توانایی درک گفتار بویژه در محیط شلوغ ،بارز ترین جلوه ی آن محسوب می گردد.این مطالعه ی مروری کوشیده است که بر اساس آخرین پژوهش های بالینی در منابع گوناگون اشکال مختلف اختلال پردازش شنوایی را معرفی نموده و علایم و نشانه های بالینی آنها را نیز مطرح سازد.
مواد و روش ها: با جستجو در مقالاتی که از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون در زمینه ی اختلالات پردازش شنوایی و گفتار در سالمندان منتشر گردیده اند ۴۲ مقاله ی مرتبط از بانک های اطلاعاتی google scholar-proquestpubmed-sciencedirect انتخاب گردیدند. ۱۱ مقاله بر گزیده شدند که ۲ مقاله مروری و ۹ مقاله تجربی بودند.انواع اختلالات پردازشی شنوایی سالمندان با استناد به این مقالات و ۳ کتاب مرتبط مورد مطالعه قرار گرفتند.
یافته ها: اختلال پردازش شنوایی در سالمندان به شکل اختلال در درک گفتار بویژه در محیط شلوغ بروز می یابد. در تبیین چگونگی رویداد آن به سه عامل آسیب شنوایی محیطی،کاهش توانایی های شناختی و اختلال خالص پردازش شنوایی اشاره می شود. اگر چه این هر سه عامل به شدت در هم تنیده اند اما امکان مطالعه اختلال پردازش شنوایی که به صورت اختصاصی در اثر سالمندی ایجاد می شود تا حدودی فراهم است.نقص در پردازش زمان و آسیب در پردازش فضایی دو عامل اساسی اختلال پردازش در سیستم عصبی مرکزی شنوایی محسوب می شوند.