مقاله اثر گیاه نی (Pheragmites australis) بر برخی فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی موجود در پسآب پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان (Oncorhyncus mykiss) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۲ در علوم تکثیر و آبزی پروری از صفحه ۸۹ تا ۹۶ منتشر شده است.
نام: اثر گیاه نی (Pheragmites australis) بر برخی فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی موجود در پسآب پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان (Oncorhyncus mykiss)
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گیاه نی (Pheragmites australis)
مقاله آکواپونیک
مقاله سختی
مقاله قلیاییت
مقاله pH
مقاله قزلآلای رنگین کمان (Oncorhyncus mykiss)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: میرنبی سیده شهربانو
جناب آقای / سرکار خانم: منوچهری حامد
جناب آقای / سرکار خانم: چنگیزی رضا
جناب آقای / سرکار خانم: قاسم نژادبصرا حسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
آب، محیط زیست ماهیان بوده و کیفیت آن از اهمیت خاصی برخوردار است و تعیین کننده شادابی، سلامت و موفقیت در تکثیر و پرورش آنها خواهد بود. امروزه با توجه به محدودیت های منابع آبی اهداف متولیان آبزی پروری، افزایش تراکم ماهی و کمتر نمودن میزان تعویض آب است. بدین منظور اثرات آکواپونیک گیاه نی  (Pheragmites australis)بر میزان سختی، قلیاییت، pH در پساب مزرعه پرورش قزل آلای رنگین کمان طی مدت ۲ ماه، مورد برسی قرار گرفت. سه تیمار نی، شن، نی و شن در کانال های بتنی در سه تکرار در نظر گرفته شدند. برای این منظور ۹ عدد استخر بتنی به ابعاد ۲۰۰L×۵۰w×۳۰h سانتی متر ساخته شد و لوله کشی ها و تجهیزات لازم اعمال گردید. (اگرچه گیاه نی توانسته بود به کاهش سختی و قلیاییت استخرها کمک کند) ولی اختلاف معنی داری بین تیمارها و کنترل وجود نداشت (p<0.05). مقدار pH موجود در آب خروجی با اختلاف معنی داری نسبت به استخرهای کنترل، کاهش یافت (p<0.05). این مقدار در تیمار گیاه نی به همراه شن کمترین مقدار را دارا بود که این امر بر کارآیی بالاتر گیاه نی به همراه شن دلالت دارد.