مقاله اثر مصرف تکمیلی بتاهیدروکسی بتامتیل بوتیرات اسید (HMB) به همراه تمرینات منتخب مقاومتی بر برخی از عوامل بیوشیمیایی خون کشتی گیران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۹ در فصلنامه تحقیقات در علوم زیستی ورزشی از صفحه ۵۵ تا ۶۲ منتشر شده است.
نام: اثر مصرف تکمیلی بتاهیدروکسی بتامتیل بوتیرات اسید (HMB) به همراه تمرینات منتخب مقاومتی بر برخی از عوامل بیوشیمیایی خون کشتی گیران
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مکمل سازی LDH ،CPK ،HMB
مقاله آسیب عضلانی
مقاله Ca

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: همت فر احمد
جناب آقای / سرکار خانم: آزادی مهری
جناب آقای / سرکار خانم: ملک فتانه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بتاهیدروکسی بتا متیل بوتیرات (HMB)، به طور گسترده ای، به خصوص در میان بدنسازان و ورزشکاران توانی یا قدرتی، به عنوان یک کمک ارگوژنیک مصرف می شود. تحقیقات نشان داده اند که مکمل سازی HMB در ترکیب با تمرین مقاومتی، به افزایش قدرت عضلانی و توده بدون چربی، و کاهش توده چربی و نشانگرهای آسیب عضلانی منجر می شود. در حالی که تحقیقات بسیاری از کارآیی مکمل HMB حمایت می کنند، نتایج ضد و نقیض بسیاری نیز در این زمینه وجود دارد. بنابراین، با هدف مطالعه اثرات مصرف مکمل HMB بر برخی از عوامل بیوشیمیایی، ۱۶ کشتی گیر داوطلب انتخاب شده و به دو گروه همگن مصرف مکمل و دارونما تقسیم شدند که همراه با تمرینات مقاومتی، کپسول های تعیین شده (۳ گرم در روز) را مصرف نمایند. قبل و بعد از دوره تمرینی، LDL، HDL، LDH، CPK، Ca، BUN، کلسترول تام، و تری گلیسرید ارزیابی شده و با هم و با گروه دارونما مقایسه شد. در هر دو گروه مصرف مکمل و دارونما، کاهش معناداری در مقدار LDH (به ترتیب p=0.005 و p=0.029) و افزایش معناداری در مقدار کلسیم (به ترتیب p=0.004 و p=0.049) مشاهده شد، اگر چه تغییرات در گروه مکمل به طور معناداری بزرگتر بود.