مقاله اثر زمان هیدرولیز ضایعات پس از پخت ماهی تن هوور (Skipjack tuna) با آنزیم آلکالاز بر راندمان بازیافت و اندازه مولکولی پروتئین های هیدرولیز شده که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در نوآوری در علوم و فناوری غذایی (علوم و فناوری غذایی) از صفحه ۴۷ تا ۵۴ منتشر شده است.
نام: اثر زمان هیدرولیز ضایعات پس از پخت ماهی تن هوور (Skipjack tuna) با آنزیم آلکالاز بر راندمان بازیافت و اندازه مولکولی پروتئین های هیدرولیز شده
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هیدرولیز آنزیمی
مقاله ضایعات ماهی تن
مقاله آلکالاز

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شرافت نفیسه
جناب آقای / سرکار خانم: معتمدزادگان علی
جناب آقای / سرکار خانم: صفری رضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هیدرولیز آنزیمی ضایعات کارخانجات فراوری ماهی روش مناسبی برای ایجاد ارزش افزوده در آن ها می باشد. در این پژوهش برای هیدرولیز آنزیمی ضایعات پس از پخت ماهی تن هوور (Skipjack tuna) از آنزیم آلکالاز با فعالیت آنزیمی ۳۵ Au/kg در دمای ۵۵oC، PH=8.5، و زمان های ۱۰، ۲۰ و ۳۰ دقیقه هر یک در سه مرحله متوالی در غالب طرح آماری کاملا تصادفی در سه تکرار استفاده گردید. بعد از هیدرولیز، غیر فعال سازی آنزیم در دمای ۹۰oC انجام شد، سپس پروتئین های محلول به کمک سانتریفوژ با دور۳۰۰۰´g  در مایع رویی جدا شده و به کمک فریزدرایر (خشک کن انجمادی) خشک شدند. درجه هیدرولیز، راندمان استحصال پروتئین، طول زنجیره پپتیدی و وزن مولکولی پروتئین هیدرولیز شده ارزیابی گردید. نتایج نشان دادند که در مرحله اول هیدرولیز، در زمان ۳۰ دقیقه بیشترین درجه هیدرولیز (۸٫۱۲%) و بالاترین درصد بازیافت پروتئین (۲۷٫۷۱%) بدست آمد (P<0.05) طول زنجیره پپتیدی در زمان ۱۰ دقیقه سوم از بیشترین میزان، معادل %۴۸٫۲۳ برخوردار بود. کوتاه ترین طول زنجیره پپتیدی در زمان های طولانی هیدرولیز مشاهده گردید. وزن مولکولی پروتئین های هیدرولیز شده بر اساس الگوی الکتروفورز با ژل جداکننده ۱۵% تا ۱۲٫۵ کیلو دالتون برآورد شد.