مقاله اثر روش های فیزیکوشیمیایی اصلاح سطح زیرکونیا بر استحکام باند سمان رزینی: مرور مقالات که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۹۱ در مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از صفحه ۲۸۳ تا ۲۹۲ منتشر شده است.
نام: اثر روش های فیزیکوشیمیایی اصلاح سطح زیرکونیا بر استحکام باند سمان رزینی: مرور مقالات
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله زیرکونیوم اکساید
مقاله سرامیک های دارای استحکام بالا
مقاله ماهیت خنثی
مقاله اصلاح سطح
مقاله سمان رزینی
مقاله استحکام باند

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نوجه دهیان هانیه
جناب آقای / سرکار خانم: معزی زاده مریم
جناب آقای / سرکار خانم: ولی زاده حقی هاله

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: زیرکونیوم اکساید به عنوان ماده سرامیکی دارای استحکام بالا، در دهه های اخیر مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است. با این وجود برخلاف برتری های مکانیکی، این ماده به دلیل ماهیت خنثی و مقاومت در برابر عوامل شیمیایی، اتصال ضعیفی به سوبستراهای مختلف اعم از سنتتیک و بافت ها برقرار می کند و در بهبود روش های باندینگ، برای گیر بیشتر، جلوگیری از ریزنشت و افزایش مقاومت به شکست ترمیم حائز اهمیت است.
مرور مقالات: از زمان معرفی این ماده، روش های اصلاح سطح متعددی جهت افزایش استحکام باند سمان های رزینی مورد بررسی قرارگرفته اند. برخی از این روش ها عبارتند از: روش های سایش سطح از جمله ابریژن توسط ذرات، سایش توسط فرز و کاغذهای ساینده، پوشش تریبوشیمیایی سیلیکا، روش های silicoating، glass micropearls، استفاده از glaze، selective infiltration etching، اچ داغ و استفاده از مونومرهای فسفات استر؛ که در این مقاله مرور می شوند.
نتیجه گیری: با وجود مطالعات گسترده، هیچ روش درمانی خاصی به عنوان پروتکل استاندارد برای بهبود اتصال به ترمیم های زیرکونیایی مورد توافق نیست.