مقاله اثر دورکنندگی اسانس نانوکپسوله شده گیاه درمنه (Artemisia sieberi Besser) روی لارو شب پره پشت الماسی (.Plutella xylostella L) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در تحقیقات گیاهان دارویی و معطر ایران از صفحه ۹۰۹ تا ۹۲۴ منتشر شده است.
نام: اثر دورکنندگی اسانس نانوکپسوله شده گیاه درمنه (Artemisia sieberi Besser) روی لارو شب پره پشت الماسی (.Plutella xylostella L)
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله درمنه (Artemisia sieberi Besser)
مقاله شب پره پشت الماسی (.Plutella xylostella L)
مقاله اسانس گیاهی
مقاله دورکنندگی
مقاله نانوکپسول

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نگهبان مریم
جناب آقای / سرکار خانم: محرمی پور سعید
جناب آقای / سرکار خانم: زندی مژگان
جناب آقای / سرکار خانم: هاشمی سیدعلی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
امروزه در مدیریت تلفیقی آفات استفاده از روش های نوین فرمولاسیون مانند نانوکپسول کردن سموم به دلیل کارایی بیشتر و مطلوب تر و همچنین کاهش مضرات و عوارض سوء ناشی از کاربرد مستقیم آنها مورد توجه قرار گرفته است. در این پژوهش اثر دورکنندگی ناشی از نانوکپسول حاوی اسانس گیاه درمنه (Artemisia sieberi Besser) در مقایسه با اسانس طبیعی درمنه روی شب پره پشت الماسی Lepidoptera: Yponomeutidae) (Plutella xylostella L.)) مورد مقایسه و ارزیابی قرار گرفت. کلیه آزمایش ها در شرایط کنترل شده دمای ۱±۲۷ درجه سلسیوس، رطوبت نسبی ۵±۶۵ درصد و دوره نوری ۱۶ ساعت روشنایی و ۸ ساعت تاریکی انجام شد. در این پژوهش اثر دورکنندگی اسانس نانوکپسوله شده و اسانس طبیعی در غلظت های ۰٫۹ تا 2.3 پی پی ام مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که اثر دورکنندگی اسانس نانوکپسوله در آغشته شدن به غذای حشره به طور معنی داری بسیار بالاتر از اثر تدخینی آن بود. به علاوه اینکه درصد دورکنندگی اسانس طبیعی در غلظت ۱٫۹ پی پی ام در مدت ۶ ساعت به بالاترین حد خود (۸۰%) رسید، اما پس از ۲۴ ساعت به ۶۲% کاهش یافت. در حالی که درصد دورکنندگی اسانس نانوکپسوله با گذشت زمان افزایش یافت و پس از ۲۴ ساعت به ۱۰۰% رسید. بنابراین می توان نتیجه گرفت که اسانس نانوکپسوله با رهایش کنترل شده ترکیب های موثره اثرات دورکنندگی طولانی مدت را بر جای می گذارد. به طوری که فناوری نانوکپسوله کردن اسانس ها می تواند نقش عمده و بسزایی در دورکنندگی آفات داشته باشد.