مقاله اثر حفاظتی پپتید غنی از پرولین هیپوتالاموس (PRP-1) روی بیماری آلزایمر ایجاد شده بوسیله بتا آمیلوئید (Ab25-35) در موش صحرایی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مهر ۱۳۹۲ در مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه از صفحه ۵۰۹ تا ۵۱۷ منتشر شده است.
نام: اثر حفاظتی پپتید غنی از پرولین هیپوتالاموس (PRP-1) روی بیماری آلزایمر ایجاد شده بوسیله بتا آمیلوئید (Ab25-35) در موش صحرایی
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پپتید غنی از پرولین
مقاله هیپوتالاموس
مقاله بیماری آلزایمر
مقاله پپتید بتا آمیلوئید

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خلجی ناصر
جناب آقای / سرکار خانم: سرکیسیان واغیناک
جناب آقای / سرکار خانم: سرکیسیان جون
جناب آقای / سرکار خانم: چاوشیان ورژینه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پیش زمینه و هدف: بیماری آلزایمر یک بیماری پیش رونده تخریبی غیر قابل برگشت مغزی است که به آهستگی حافظه و مهارت های تفکری را از بین برده و در نهایت سبب ناتوانی فرد در انجام وظایف روزمره زندگی می گردد. این بیماری درمان به خصوصی ندارد.
اخیرا پپتید غنی از پرولین از هیپوتالاموس (PRP-1) استخراج شده که طیف وسیعی از عمل بیولوژیکی روی ایمنی و سیستم عصبی دارد. هدف از پژوهش حاضر بررسی اثر محافظتی PRP-1 روی بیماری آلزایمر ایجاد شده توسط پروتئین بتا آمیلوئید می باشد.
مواد و روش کار: مطالعه تجربی حاضر روی ۲۴ سر موش صحرایی نر بالغ از نژاد ویستار با سن ۳ الی ۴ ماهگی و با وزن ۲۰۰ تا ۲۶۰ گرمی انجام گرفت. ابتدا موش های صحرایی به صورت تصادفی به سه گروه هشت تایی تقسیم شدند (گروه کنترل، گروه تزریق آمیلوئید و گروه تزریق آمیلوئید به همراه PRP-1). در گروه کنترل بدون تزریق محلول بتاآمیلوئید و PRP-1، در گروه بتاآمیلوئید بعد از تزریق ۳ میکرولیتر بتا آمیلوئید و در گروه بتا آمیلوئید به همراه PRP-1 بعد از تزریق بتاآمیلوئید و درمان با PRP-1 آزمایشات مرفولوژی به صورت آشکارسازی فعالیت یون کلسیم وابسته به اسید فسفاتاز انجام گرفت.
یافته ها: نتایج مرفولوژی نشان داد که بعد از استفاده از بتا آمیلوئید، فعالیت فسفاتاز بطور سریع کاهش و یک فقدان کامل پاسخ فیبرهای عصبی در سلول های هرمی بزرگ ایجاد شد و نیز انهدام واکنش نورون ها در لایه های ساختاری سلولی قشر مغز به صورت منطقه ای ایجاد شد. اما هنگام استفاده از PRP-1 افزایش متابولیسم، افزایش دانسیته قرار گیری نورون ها در محدوده هیپوکامپ و لایه هرمی کورتکس که بقاء سلولی را تعیین می کند مشاهده می شود.
نتیجه گیری: مطالعه ما با استعمال PRP-1 اثر کمی از تظاهرات پاتولوژی نشان داد، در شرایط مطلوب و به موقع درمان قسمت عمده ای از تغییرات سلولی برگشت پذیر می باشد.