مقاله اثر تنش خشکی بر فعالیت آنزیم های آنتی اکسیداتیو در گیاه گل مکزیکی (Agastache foeniculum [Pursh] Kuntze) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در گیاه و زیست بوم از صفحه ۲۱ تا ۳۹ منتشر شده است.
نام: اثر تنش خشکی بر فعالیت آنزیم های آنتی اکسیداتیو در گیاه گل مکزیکی (Agastache foeniculum [Pursh] Kuntze)
این مقاله دارای ۱۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گل مکزیکی
مقاله تنش خشکی
مقاله آنزیم سوپر اکسید سموتاز
مقاله کاتالاز
مقاله پراکسیداز

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سعیدفر ساجده
جناب آقای / سرکار خانم: محمودی محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
گل مکزیکی (Agastache foeniculum [Pursh] Kuntze) گیاهی علفی، چندساله و معطر متعلق به تیره نعناعیان است که منشا آن آمریکای شمالی گزارش شده است. دارای خصوصیات ضد درد، ضد تشنج، ضد تورم و ضدالتهابی بوده و برای درمان التهاب های معده ای، کبدی و برای درمان تورم شدید پروستات به کار می رود.گل مکزیکی همچنین در صنایع غذایی و نوشابه سازی مورد استفاده قرار می گیرد.
با توجه با اینکه خشکی از ویژگی های بارز جغرافیای کشور ما است وتاثیر تنش های خشکی بر محصولات زراعی در ایران به طور مفصل مورد بررسی قرار گرفته است ولی متاسفانه در مورد تغییرات آنزیمی گیاهان دارویی تحقیق های جامع و مفصلی صورت نگرفته است. این آزمایش در قالب طرح بلوک های کامل تصادفی در سه تکرار انجام شد. در این تحقیق، تغییرات فعالیت آنزیم های آنتی اکسیداتیو (کاتالاز، گلاتاتیون پراکسیداز، سوپراکسید دسموتاز) گیاه گل مکزیکی (Agastache foeniculum [Pursh] Kuntze) در واکنش به تنش خشکی با به کارگیری ۷ تیمار آبیاری شامل ۱۰۰%، ۸۵ %، ۷۰% و ۵۵% ظرفیت مزرعه ای، ۱۰۰% ظرفیت مزرعه ای (مرحله رویشی)-۸۵% ظرفیت مزرعه ای (مرحله زایشی)، ۶- ۱۰۰% ظرفیت مزرعه ای (مرحله رویشی)-۷۰% ظرفیت مزرعه ای (مرحله زایشی) .۷-۸۵% ظرفیت مزرعه ای (مرحله رویشی)-۱۰۰% ظرفیت مزرعه ای (مرحله زایشی) بررسی شد. نتایج حاصل بیشترین مقدار آنزیم های آنتی اکسیداتیو را در ۵۵% ظرفیت مزرعه ای ۴ نشان داد. بنابراین می توان روش مقابله این گیاه با شرایط تنش خشکی را تا حدود زیادی آنزیمی دانست و با توجه به نحوه سازگاری این گیاه به شرایط تنش خشکی توسعه کشت آن را در مناطق کم آب پیشنهاد نمود.