مقاله اثرات مطلوب رژیم غذایی کاهنده فشار خون (DASH) بر تحمل گلوکز و شاخص های لیپیدی در دیابت بارداری: یک کارآزمایی بالینی تصادفی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مهر و آبان ۱۳۹۱ در مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران) از صفحه ۳۱ تا ۳۸ منتشر شده است.
نام: اثرات مطلوب رژیم غذایی کاهنده فشار خون (DASH) بر تحمل گلوکز و شاخص های لیپیدی در دیابت بارداری: یک کارآزمایی بالینی تصادفی
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله رژیم غذایی کاهنده فشار خون
مقاله تحمل گلوکز
مقاله شاخص های لیپیدی
مقاله دیابت بارداری
مقاله زنان باردار

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صانعی پروانه
جناب آقای / سرکار خانم: خیاط زاده سیدسعید
جناب آقای / سرکار خانم: عاصمی ذات اله
جناب آقای / سرکار خانم: طبسی زهره
جناب آقای / سرکار خانم: صمیمی منصوره
جناب آقای / سرکار خانم: فهیمی نژاد طاهره
جناب آقای / سرکار خانم: اسماعیل زاده احمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: دیابت بارداری باعث افزایش خطر بسیاری از بیماری ها در مادر و جنین می شود و دست یابی به یک رژیم غذایی مناسب برای درمان این اختلال از اولویت های سیستم های بهداشتی می باشد. هدف از این مطالعه، ارزیابی اثر رژیم غذایی کاهنده فشار خون (Dietary Approach to Stop Hypertension: DASH) بر تحمل گلوکز و شاخص های لیپیدی در زنان مبتلا به دیابت بارداری.
روش ها: در این کارآزمایی بالینی کنترل شده تصادفی شده، ۳۴ زن مبتلا به دیابت بارداری به طور تصادفی در دوگروه کنترل (۱۷ نفر) و مصرف کننده رژیم غذایی DASH (17 نفر) برای مدت ۴ هفته قرار گرفتند. هر دو رژیم غذایی حاوی ۴۵-۵۵ درصد کربوهیدرات، ۱۵-۲۰ درصد پروتئین و ۲۵-۳۰ درصد چربی بودند؛ رژیم غذایی DASH غنی از میوه جات، سبزیجات، غلات کامل، لبنیات کم چرب بود و مقادیر کمتری از چربی های اشباع، کلسترول و غلات تصفیه شده با سطح سدیم کمتر از ۲۴۰۰ میلی گرم/ روز را شامل می شد. برای اندازه گیری قند خون ناشتا و شاخص های لیپیدی، نمونه خون ناشتا گرفته شد. از شرکت کنندگان تست تحمل گلوکز خوراکی ۳ ساعته هم گرفته شد و قند نمونه های خون دقایق ۶۰، ۱۲۰ و ۱۸۰ اندازه گیری شدند.
یافته ها: تبعیت از رژیم غذایی DASH در مقایسه با رژیم کنترل، باعث کاهش قند خون در ۶۰ دقیقه بعد (P=0.02)، ۱۲۰ (P=0.001)، ۱۸۰ دقیقه بعد (P=0.002) در تست تحمل گلوکز خوراکی شد. میانگین تغییرات برای کلسترول تام سرم (P=0.01)، LDL-کلسترول (P=0.007)، تری گلیسیرید (P=0.01) به طور معناداری بین دو رژیم غذایی متفاوت بود. به علاوه رژیم غذایی DASH اثر مطلوبی بر فشار خون سیستولیک گذاشته بود (P=0.001).
نتیجه گیری: مصرف رژیم غذایی DASH برای ۴ هفته در بیماران مبتلا به دیابت بارداری باعث اثرات سودمندی بر تحمل گلوکز و شاخص های لیپیدی در مقایسه با رژیم کنترل شد.