مقاله آینه دار کوی معشوق (مروری بر جهان بینی عرفانی حکیم الهی قمشه ای) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۲ در عرفانیات در ادب فارسی (ادب و عرفان (ادبستان) از صفحه ۷۵ تا ۹۴ منتشر شده است.
نام: آینه دار کوی معشوق (مروری بر جهان بینی عرفانی حکیم الهی قمشه ای)
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله عرفان
مقاله عشق
مقاله الهی قمشه ای

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حیدرپور مسیح اله
جناب آقای / سرکار خانم: کلاهدوز محمدعلی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تفکر مرحوم حکیم الهی قمشه ای مبنای الهی و توحیدی دارد؛ بندگی، خلوص، عشق و عرفان، اعتقاد به اصول اخلاقی و سیر و سلوک معنوی شاعر، ویژگی های روح تابناکی است که از سرچشمه های زلال شعر او جاری است.
دیوان اشعار الهی، مجموعه ای عرفانی، ذوقی و هنرمندانه است که علاوه بر غزل، از قالب قصیده نیز برای بیان مضامین غنایی و عرفانی بهره جسته و جنبه های عرفان نظری و عملی را با شیواترین بیان، ارائه کرده است؛ در این اشعار، گرچه به عرفان عملی به اختصار اشارتی رفته است، اما عمده مطالب، مربوط به عرفان نظری اوست، موضوعاتی چون: وحدت وجود، وحدت تجلی، عشق، نظام احسن کاینات و… که از میان آنها، «عشق» محور تام و تمام اشعار اوست؛ عشق مورد نظر او، عشقی روحانی و الهی است نه جسمانی و مجازی، زبان رمزگونه او در بیان عشق، زبان عارفی است که می کوشد در عشق محبوب ازلی، محو و فانی گردد. وی در بیان اندیشه های فلسفی خود، از عرفان، قرآن و حدیث مدد می جوید.