مقاله آنالیز ۲۳ کیست کلدوک بالغین (گزارش کوتاه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در آبان ۱۳۹۱ در مجله دانشکده پزشکی از صفحه ۵۱۴ تا ۵۱۹ منتشر شده است.
نام: آنالیز ۲۳ کیست کلدوک بالغین (گزارش کوتاه)
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کیست کلدوک
مقاله اختلالات مادرزادی صفراوی
مقاله بازسازی مجاری صفراوی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مداح قدرت اله
جناب آقای / سرکار خانم: قمری محمدجواد
جناب آقای / سرکار خانم: شباهنگ حسین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: کیست کلدوک جزو بیماری های مادرزادی سیستم هپاتوبیلیاری می باشد. بیماران در سنین مختلف و با طیف متنوعی از علایم مراجعه می کنند که ما در این مطالعه به بررسی بیماران مراجعه کننده از نظر علایم کلینیکی، روش های تشخیصی و درمانی پرداخته ایم.
روش بررسی: در این مطالعه گذشته نگر بیمارانی که بین سال های ۱۳۷۳ تا ۱۳۹۰ با تشخیص کیست کلدوک در بیمارستان قائم (عج) و امید مشهد تحت درمان قرار گرفته بودند مورد بررسی قرار گرفتند.
یافته ها: ۲۳ بیمار وارد مطالعه شدند (۱۸ نفر زن و پنج نفر مرد). میانگین سنی ۲۴٫۶ سال بود. شایع ترین نوع کیست کلدوک تیپ یک آن بود. شایع ترین عمل جراحی انجام گرفته در بیماران رزکسیون مجاری صفراوی و کله سیستکتومی و بای پس هپاتیکوژژنوستومی Roux-en-Y بود. مرگ و میر بیمارستانی و یا طی دوره پی گیری مشاهده نگردید. افراد دچار عوارض جراحی با درمان های محافظه کارانه بهبود یافتند.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج مطلوب درمان جراحی کیست های کلدوک، تشخیص قطعی و به موقع این بیماری و درمان جراحی مناسب آن از اهمیت ویژه برخوردار است.