مقاله آنالیز مقایسه ای فشارها و تهدیدات تالاب های گرمسیری با استفاده از روش شناسی RAPPAM (مطالعه موردی: تالاب های استان خوزستان) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در اکوبیولوژی تالاب (تالاب) از صفحه ۵۵ تا ۶۸ منتشر شده است.
نام: آنالیز مقایسه ای فشارها و تهدیدات تالاب های گرمسیری با استفاده از روش شناسی RAPPAM (مطالعه موردی: تالاب های استان خوزستان)
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دلفی
مقاله RAPPAM
مقاله فشار و تهدید
مقاله تالاب
مقاله استان خوزستان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سبزقبایی غلامرضا
جناب آقای / سرکار خانم: منوری سیدمسعود
جناب آقای / سرکار خانم: ریاضی برهان
جناب آقای / سرکار خانم: خراسانی نعمت اله
جناب آقای / سرکار خانم: کرمی محمود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تالاب ها یکی از با اهمیت ترین زیست بوم های طبیعی کره زمین هستند که از دیرباز نقش بسزائی در توسعه جوامع اطراف خود ایفا کرده اند اما متاسفانه در ایران و سرتاسر جهان تالاب ها در خطر نابودی قرار دارند و به طور جدی و با سرعتی روزافزون تخریب می شوند. بدون تردید شناخت درست و دقیق از عوامل تهدیدکننده تالاب ها بر اساس اهمیت و میزان تاثیرگذاری آن ها می تواند زمینه را برای جلوگیری و مقابله اصولی تر با این عوامل و نیز تهیه و اجرای دقیق طرح های حفاظت از تالاب ها و مدیریت زیست محیطی آن ها فراهم آورد. مدیریت تالاب ها برای حفاظت، شامل حفظ تالاب ها از فشارهای مستقیم انسان و نگهداری فرآیندهای طبیعی در زمین های حاشیه تالاب می باشد. جهت شناسایی و بررسی فشارها و تهدیدات تالاب های استان خوزستان از روش شناسی دلفی و RAPPAM استفاده شد. در نتایج حاصل از بررسی در سال ۱۳۹۱ در مجموع ۲۷ عامل فشار و تهدید برای تالاب شادگان، ۱۶ عامل برای تالاب هورالعظیم، ۱۰ عامل برای تالاب میانگران و ۱۱ عامل برای تالاب بامدژ شناسایی شدند. آنالیز و مقایسه درجه تجمعی فشارها و تهدیدات تالاب های مورد مطالعه نشان داد که تالاب هورالعظیم در میان تالاب های استان خوزستان با ۴۷۴٫۵ درجه تجمعی فشار و ۵۰۰٫۵ درجه تجمعی تهدید با بیشترین فشار و تهدیدات مواجه می باشد. همچنین تالاب میانگران با ۲۰۴٫۵ درجه تجمعی فشار و ۲۰۹٫۵ درجه تجمعی تهدید از شرایط مطلوب تری نسبت به سایر تالاب های مورد مطالعه برخوردار است.