مقاله آماده سازی داربست های سه بعدی سلول زدایی شده به عنوان مدلی برای مهندسی بافت و ارزیابی عملکرد انها با استفاده از بافت بلاستما در شرایط ازمایشگاهی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی گرگان از صفحه ۸ تا ۱۷ منتشر شده است.
نام: آماده سازی داربست های سه بعدی سلول زدایی شده به عنوان مدلی برای مهندسی بافت و ارزیابی عملکرد انها با استفاده از بافت بلاستما در شرایط ازمایشگاهی
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله داربست های طبیعی سه بعدی
مقاله مهندسی بافت
مقاله سلول زدایی
مقاله بافت بلاستما
مقاله پزشکی ترمیمی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مهدوی شهری ناصر
جناب آقای / سرکار خانم: مقدم متین مریم
جناب آقای / سرکار خانم: فریدونی مسعود
جناب آقای / سرکار خانم: بهنام رسولی مرتضی
جناب آقای / سرکار خانم: مقیمی علی
جناب آقای / سرکار خانم: بهرامی احمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: علیزاده نمینی محمد
جناب آقای / سرکار خانم: نادری سمیه
جناب آقای / سرکار خانم: خیرآبادی معصومه
جناب آقای / سرکار خانم: ناصری فاطمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مهندسی بافت بر اساس سه ترکیب اصلی بافت های بیولوژیکی شامل داربست، سلول و عوامل رشد بنیان نهاده شده است. داربست های زیستی مشتق از بافت ها و اندام های سلول زدایی شده به طور موفقیت امیزی در مهندسی بافت مورد استفاده قرار گرفته اند. مطالعات سلول زدایی بیانگر ان است که داربست های طبیعی حاصل از بافت های سلول زدایی شده، با حفظ ترکیبات اصلی می توانند بستر مناسبی برای بررسی رفتارهای سلولی باشند و اماده سازی چنین داربست هایی بخش مهمی از پژوهش های اتی دانش زیست شناسی خواهد بود که می تواند کاربردهای گسترده ای در دانش پزشکی ترمیمی و مهندسی بافت داشته باشد. بافت بلاستما که طی روند ترمیم زخم در برخی از موجودات ایجاد می شود؛ دارای سلول هایی با قابلیت تکثیر و تمایز، مشابه سلول های جنینی است و می تواند مدل مناسبی را برای بررسی برهم کنش ها و رفتارهای سلولی در شرایط ازمایشگاهی فراهم نماید. در این مقاله مروری به بیان روش های اماده سازی داربست های سه بعدی مشتق از ماتریکس خارج سلولی بافت های مختلف از قبیل غضروف، استخوان، لثه، ائورت، مثانه و ارزیابی عملکرد انها با استفاده از بافت بلاستما پرداخته شده است.