مقاله آجرهای لعابدار قلایچی از دیدگاه هنرهای تجسمی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۹۰ در نقش مایه از صفحه ۷۱ تا ۸۰ منتشر شده است.
نام: آجرهای لعابدار قلایچی از دیدگاه هنرهای تجسمی
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مانایی ها
مقاله ایزیرتو
مقاله آجرهای لعاب دار
مقاله قلایچی بوکان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسن زاده سعید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقاله حاضر پژوهشی است در زمینه «آجرهای لعاب دار قلایچی از دیدگاه هنرهای تجسمی» به عنوان بخشی از مستندات هنر نقاشی در حدود ۶۰۰ تا ۹۰۰ قبل از میلاد. نگارنده در این مقاله ضمن آوردن مقدمه ای درباره ماناها و معرفی هنر آن دوران، به بررسی خط، رنگ، فرم و ساختار این آجرها می پردازد. این مقاله هر چند موشکافانه به بررسی تزئینات وابسته به معماری مثل گونه های مختلف آجرهای لعاب دار پرداخته، اما به گونه ای تحلیلی نیز درصدد است تا زوایای هنر مانایی و چگونگی تشکیل فرم و فضا و جایگاه هنری و علمی آنان را در این آثار از نظر شیوه اجرا، تکنیک ها، شناخت فرم ها و استفاده از رنگ های مختلف مورد بررسی قرار دهد.
لازم به ذکر است که نقاشی های اجراشده بر روی آجرهای لعاب دار قلایچی به نسبت هنر زمان خود، خلاقانه محسوب می شود و در نتیجه به هنری با سبک طبیعی و آزادی عمل بیشتر بدل شده و هنرمندان این آثار سخن جدید و مطرحی را در حوزه هنر نقاشی برای بشریت به ارمغان آورده اند و تاثیرات قابل توجهی در آثار هنری بعد از خود به جای گذاشته اند. نقوش و یافته هایی که در طول هزاران سال در دل کاخ معبد قلایچی شهر ایزیرتوی باستانی مدفون شده بود، مهم ترین مدارک، اسناد و مستندی از هویت ملی، اجتماعی، معماری و هنر تمدن مانایی به شمار می رود.